Pamięć zasysana przez nos?

24.10.2018
Przez nos do pamięci

Oddychaj głęboko przez nos, bo to może być jeszcze nierozpoznany przez naukę klucz do zapamiętywania.

Kierujący zespołem naukowców Artin Arshamian z Department of Clinical Neuroscience, Karolinska Institutet poprosił grupę ochotników, aby próbowali nauczyć się rozpoznawać 12 zapachów. Po takiej sesji wszystkie, uczestniczące w eksperymencie osoby odpoczywały przez godzinę w dwóch grupach. Ich członkowie byli przypadkowo wyodrębnieni. Jedni oddychali przez nos, drudzy przez usta. Po godzinie eksperyment powtórzono, z tym, że do zestawu tuzina zapachów dodano kilka nowych. Okazało się, że ci, którzy oddychali przez godzinę przez usta zdecydowanie więcej popełniali pomyłek we wskazywaniu nowych zapachów niż osoby oddychające podczas odpoczynku w naturalny dla człowieka sposób.

Jak wyjaśniają naukowcy, seria badań wykazała, że receptory węchowe mózgu mogą nie tylko rejestrować zapach i go zapamiętywać, ale także analizować niewielkie zmiany w przepływie powietrza, przy czym różne części mózgu są aktywowane podczas wdechu i wydechu.

Istnieją przypuszczenia, że uszkodzony zmysł węchu może być jedną z przyczyn prowadzących do demencji.

Jednak naukowcy nie wiedzą obecnie, w jaki sposób odmienne „techniki” oddychania wpływają na zachowanie człowieka.

- Idea, że sposób oddychania wpływa na nasze zachowanie, w rzeczywistości nie jest nowa mówi Arshamian. - Zależność ta jest wykorzystywana od tysięcy lat na przykład w medytacji – dodaje uczony, ale zastrzega jednocześnie: nikt nie zdołał udowodnić naukowo, co tak naprawdę dzieje się w mózgu, mamy teraz narzędzia, które mogą rzucić nowe światło na nową wiedzę kliniczną.

Korzystając z nowych ustaleń Arshamian i jego współpracownicy planują odkryć dokładny mechanizm odpowiedzialny za wpływ, jaki oddychanie ma na tzw. pamięć węchową.

- Naszym celem jest zmierzenie tego, co dzieje się w mózgu podczas oddychania i jak ten proces związany jest z pamięcią - mówi główny autor badania. Wcześniej nie było to możliwe z powodu braku bezinwazyjnych i wystraczająco szczegółowych metod analizy pracy mózgu.

Wyniki przedstawionych analiz zaprezentowano w The Journal of Neuroscience.

 

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę