Bicz na chlamydiozę

06.02.2019
Inżynieria genetyczna w walce z chlamydiozą foto: pixabay

Naukowcy z University of Waterloo opracowali nowy sposób zapobiegania i leczenia chlamydiozy, najpowszechniej występującej infekcji bakteryjnej, przenoszonej drogą płciową.

Chlamydioza to podstępna choroba, najczęściej przebiega bez objawów. Czasami towarzyszą jej upławy, ból lub pieczenie przy oddawaniu moczu, bywa, że nawet krwawienia między miesiączkami.

Nowe postępowanie jest czymś innym niż tradycyjna antybiotykoterapia. To rodzaj inżynierii genowej, z zastosowaniem nanotechnologii.

Eksperymentalne leczenie wykazuje 65 proc. wskaźnik skuteczności w zapobieganiu zakażeniu Chlamydią (przy zastosowaniu pojedynczej dawki).

- W miarę rozwoju oporności na antybiotyki ludzie mogą doświadczać zakażeń Chlamydią, których nie sposób będzie leczyć za pomocą konwencjonalnych środków, a to powoduje coraz większe wyzwania dla medycyny  - mówi Emmanuel Ho, profesor w Waterloo's School of Pharmacy (Kanada). Tymczasem w przypadku nieleczonego zakażenia lub o ile to leczenie się przedłuża - wzrasta zagrożenie bezpłodnością, dlatego ważne jest znalezienie nowych sposobów pokonania tej pospolitej infekcji.

Skuteczna terapia, stworzona w laboratorium Emmanuela Ho, opiera się na zapobieganiu przedostawania się większości bakterii do komórek narządów płciowych.

Naukowcy zastosowali interferujący kwas rybonukleinowy (siRNA). Mechanizm interferencji RNA, powodowany przez siRNA, tworzy skuteczną zaporę przed wirusami. Odbywa się to przez specyficzne wywołanie genu PDGFR-beta w żeńskim układzie rozrodczym, który tworzy białko, wiążące się z bakteriami Chlamydia.

- Poprzez ukierunkowane działanie genu PDGFR-beta jesteśmy w stanie powstrzymać tworzenie białka, które Chlamydia wykorzystuje do wchodzenia w komórki skóry narządów płciowych - powiedział Emmanuel Ho. W wyniku tego procesu infekcja jest mniej prawdopodobna.

Leczenie Ho zostało szczegółowo opisane w czasopiśmie Scientific Reports.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę