Leki na nadciśnienie korzystniej przyjmować przed snem?

25.10.2019
Pora przyjmowania leków ma znaczenie foto pixabay

Zażywanie leków na nadciśnienie przed snem zapewnia lepszą ochronę przed zawałami serca i udarami – wynika z badania zatytułowanego „Leczenie nadciśnienia przed snem zmniejsza ryzyko sercowo - naczyniowe: badanie Hygia Chronotherapy”. Wynik, prowadzonej w Hiszpanii, analizy opublikowano właśnie w najnowszym wydaniu European Heart Journal.

Badanie to dowodzi dobrych skutków przyjmowania leków przeciwnadciśnieniowych przed snem. W hiszpańskim eksperymencie wzięło udział ponad 19 tys. osób (w tym 10,6 tys. mężczyzn) przyjmujących leki na wysokie ciśnienie krwi. Średni wiek uczestników wynosił 60,5 lat. Pacjentów losowo podzielono na dwie grupy. Jedna z nich brała tabletki rano (9532 uczestników), a druga - przed snem (9552 uczestników).

Pacjenci byli obserwowani przez ok. 6 lat. Wyniki pokazały, że u osób, które zażywały leki przed snem ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia było o 56 proc. niższe, ryzyko udaru mózgu mniejsze o 49 proc., a ryzyko zawału serca – o 44 proc.

W okresie obserwacji 1752 uczestników doświadczyło zawałów serca, niewydolności serca, udaru mózgu. Część z nich zmarła.

Według naukowców, podczas snu występuje naturalny spadek ciśnienia krwi. Ryzyko zawału serca i udaru zwiększa się wyraźnie, jeśli ciśnienie pozostanie wysokie przez całą noc. Jak utrzymują prowadzący badanie, jeśli leki są przyjmowane przed snem, ciśnienie pozostaje kontrolowane w nocy, a ryzyko zawałów serca i udarów mózgu - zmniejszone.

Badanie wykazało, że pacjenci przyjmujący leki przed snem mieli średnio niższe ciśnienie w ciągu dnia i w nocy - w porównaniu do uczestników eksperymentu, którzy brali je rano.

Zespół wziął również pod uwagę inne czynniki, które przyczyniają się do podwyższonego ciśnienia krwi m.in. wiek pacjenta, płeć, palenie papierosów, historie podobnych zdarzeń w rodzinie.

Główny badacz prof. Ramon Hermida z University Vigo powiedział, że aktualne wytyczne, dotyczące leczenia nadciśnienia, nie wskazują na preferowany czas przyjmowania leków. Dodał on, iż poranne zażywanie tabletek jest najczęstszym zaleceniem lekarzy opartym na mylącym celu, jakim jest obniżenie porannego ciśnienia krwi. ”

- Ten sam lek przeciwnadciśnieniowy, ta sama cząsteczka, w tej samej dawce, przyjmowane w różnym czasie, mają zupełnie inną farmakokinetykę i farmakodynamikę i dlatego zachowują się jak dwa zupełnie różne leki - powiedział prof. Hermida.

Według Vanessy Smith z British Heart Foundation, chociaż badanie potwierdza wcześniejsze ustalenia w tej dziedzinie, konieczne byłyby dalsze analizy prowadzone wśród innych grup etnicznych i osób pracujących w systemie zmianowym. Dopiero wtedy byłaby większa pewność, że przyjmowanie leków na nadciśnienie krwi w nocy jest bardziej korzystne dla funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. Vanessy Smith ostrzega: jeśli obecnie zażywasz leki na nadciśnienie krwi, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed zmianą czasu ich przyjmowania, bo mogą istnieć szczególne powody, dla których zalecono przyjmowanie leków rano a nie wieczorem.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę