A czy Ty masz w domowej apteczce pulsoksymetr?

25.06.2020
Ile masz tlenu w organizmie? foto pixabay

Pulsoksymetria to test, który dokładnie szacuje ilość tlenu krążącego we krwi. Badanie jest szybkie, nieinwazyjne i niedrogie, ale mało kto stosuje je w warunkach domowych. Z tym, ze sytuacja zmieniła się po wybuchu pandemii SARS-CoV-2.

Niski poziom tlenu we krwi (hipoksemia) jest związany z różnymi chorobami, ale ostatnio wiele mówi się o tego rodzaju przypadłościach więcej, oczywiście w związku z pandemią COVID-19.

Niedoświadczonej osobie trudno jest rozpoznać po objawach hipoksemii dopóki nasycenie tlenem nie spadnie poniżej 90 proc. Wczesne wykrycie niebezpieczeństwa za pomocą pulsoksymetru jest ważne, gdyż warunkuje szybki ratunek np. w postaci zastosowania suplementacji tlenem.

Pacjenci z poziomem nasycenia tlenem 94 proc. (lub niższym) powinni mieć niezwłocznie dostarczony tlen, bo w przeciwnym przypadku grozi im śmierć.

Domowy pulsoksymetr palca może być przydatny dla pacjentów z: zapaleniem płuc, anemią, astmą, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP), zagrożonych zawałem serca lub zmagających się z rakiem płuc. Cena nie jest zaporowa, waha się od 49 zł, ale bardziej zaawansowane model mogą kosztować nawet 1 tys. zł.

Zapalenie płuc
Hipoksemia bywa częstym powikłaniem zapalenia płuc i jest czynnikiem ryzyka zwiększonej śmiertelności. Zapalenie płuc zazwyczaj można leczyć antybiotykami. Cięższe przypadki mogą wymagać monitorowania nasycenia tlenem, aby w razie potrzeby zastosować suplementację, co znacznie skraca czas pobytu w szpitalu.

Niedokrwistość
Niedokrwistość jest zaburzeniem spowodowanym niedoborem składników odżywczych, związanym z brakiem czerwonych krwinek nieodzownych do utrzymania prawidłowego poziomu tlenu w organizmie. Niedobór żelaza bywa najczęstszą przyczyną anemii. Żelazo jest niezbędne do produkcji hemoglobiny (białka biorącego udział w transporcie tlenu). Typowe objawy choroby to zmęczenie, duszność i nieregularne bicie serca.

Monitor nasycenia tlenem można wykorzystać do wczesnego rozpoznania i leczenia niedokrwistości z niedoboru żelaza co najczęściej zdarza się u nastolatków i kobiet w ciąży.

Zaletą pulsoksymetrów palców jest to, że są one w stanie zapewnić wartość nasycenia tlenem na przykład w przypadkach skrajnej anemii.

Astma
Astma, czyli w skrócie niedrożność dróg oddechowych towarzysząca stanom zapalnym. Najczęściej występującym typem astmy jest astma oskrzelowa.

Hipoksemia to częste powikłanie astmy, pulsoksymetria może być zatem użyteczną miarą nasilenia ostrych ataków choroby (szczególnie u dzieci).

Przewlekła obturacyjna choroba płuc
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest chorobą płuc charakteryzującą się stałym ograniczaniem przepływu powietrza. Pacjenci z POChP mogą odczuwać niskie nasycenie tlenem, szczególnie w nocy. Wartość niższa niż 92 proc. wskazuje na niewydolność oddechową.

Hipoksemia może się nasilać wraz ze wzrostem stopnia rozwoju POChP i wiąże się z obniżoną jakością życia, niższą tolerancją na aktywność fizyczną oraz wyższym ryzykiem powikłań i śmierci.

Pacjenci zagrożeni zawałem serca lub po zawale
Zawały serca są wynikiem przerwanego przepływu dotlenionej krwi do serca przez dłuższy czas. Częstą interwencją jest suplementacja tlenu za pomocą kaniuli nosowych lub masek na twarz.

Pulsoksymetrię można wykorzystać do monitorowania częstości akcji serca i nasycenia tlenem, które to parametry są niezwykle ważnymi czynnikami w ocenie stanu układu sercowo - naczyniowego.

Pomiar poziomu tlenu we krwi za pomocą domowego pulsoksymetru może pomóc w zdiagnozowaniu i nasileniu chorób serca, szczególnie podczas leczenia pacjentów z ryzykiem zawału serca.

Rak płuc
Większość zdiagnozowanych przypadków raka płuc następuje zbyt późno, a wówczas rokowania są kiepskie. Objawy nowotworu obejmują: zmiany w oddychaniu, ból w klatce piersiowej, kaszel oraz utratę masy ciała (brak apetytu). Czynniki te mają niezwykle negatywny wpływ na jakość życia pacjentów. Środkiem zaradczym w przypadku zaawansowanego raka płuca może być dostarczanie tlenu do organizmu.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę