Niska waga urodzeniowa to jednocześnie wyższe zagrożenie spodziectwem?

15.05.2020
Niedowaga, spodziectwo i bezpłodność foto pixabay

Naukowcy z Aarhus University w Danii przeanalizowali dane medyczne, obejmujące ponad 10 tys. kobiet i mężczyzn urodzonych między 1984 a 1987 rokiem. Mężczyźni, którzy urodzili się z niską wagą, byli o 55 proc. bardziej narażeni na bezpłodność. W tym kontekście mówi się także o spodziectwie i wnętrostwie.

- Badani mężczyźni, którzy urodzili się zgodnie z terminem porodu, ale mieli zbyt niską wagę w okresie ciąży, częściej niż ich rówieśnicy z odpowiednią wagą urodzeniową borykają się z niepłodnością. Odsetek osób bezpłodnych w tej pierwszej grupie wynosił 8,3 proc., a w drugiej 5,7 proc. – raportowała autorka badania Anne Thorsted.

Wiek ciążowy opisuje liczbę tygodni, w których płód znajduje się w macicy, przy czym określenie „niska waga” jest definiowane jako znajdowanie się w dolnych 10 proc. wskaźnika w porównaniu z innymi dziećmi w tym samym wieku. Waga niemowlaków, analizowanych przez duńskich naukowców, wahała się od 2,5 do 4,5 kg. Te o wadze poniżej 3 kg ważyły mniej niż 90 proc. pozostałych dzieci i zostały określone jako „małe” ze względu na wiek ciążowy.

Duńczycy twierdzą, że niska waga ciążowa wiąże się z wyższym ryzykiem wystąpienia u chłopców: spodziectwa, wnętrostwa, raka jąder oraz bezpłodności. Kiedy z analiz wykluczono mężczyzn ze spodziectwem i wnętrostwem, związek między niską wagą ciążowym, a bezpłodnością - osłabł.

- Może to wskazywać, że istnieje związek spodziectwa i wnętrostwa z bezpłodnością - powiedziała Thorsted.  Te dolegliwości dotykają jednego na 125 - 300 chłopców – jak pokazują statystyki Hypospadias UK .

Według NHS (odpowiednik NFZ w Wielkiej Brytanii) ok. 4 proc. chłopców urodzonych na Wyspach ma dolegliwości określane jako zatrzymane jądra. W Stanach Zjednoczonych udział ten waha się od 1 do 3 proc. wśród noworodków urodzonych o czasie i aż 30 proc. - u wcześniaków.

- Można spekulować, że zdrowie i styl życia matki w czasie ciąży mogą wpływać na rozwój płodu, w tym na prawidłowość funkcjonowania narządów rozrodczych dziecka.

- Wiemy już, że jeśli matka pali, może to mieć negatywny wpływ na płód i późniejszą płodność potomstwa. Jak wiadomo wnętrostwo, spodziectwo i bezpłodność mają wspólny pierwiastek aberracji w życiu płodowym.

Wyniki wykazały, że matki dzieci o niskiej wadze urodzeniowej najczęściej były palaczkami i osobami nie stroniącymi w ciąży od alkoholu.

- Nasze wyniki pokazują, że musimy spojrzeć na aspekty życia płodowego, aby znaleźć wyjaśnienie problemów zdrowotnych, które pojawiają się w wieku dojrzałym - powiedziała Thorsted.

Allan Pacey, profesor andrologii na University of Sheffield, powiedział BBC: ważne jest, aby zauważyć, iż ta obserwacja nie wykazuje bezpośrednio przyczyny i skutku, chociaż pasuje do teorii, że problemy z płodnością wynikają z nieprawidłowością rozwoju płodu.

Naukowcy napisali w czasopiśmie Human Reproduction, że bezpłodność dotyka ok. 12,5 proc. par, przy czym problemy mężczyzn są odpowiedzialne w około jednej trzeciej przypadków.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę