Węch uzależniony od zapachów

06.03.2019
Nos uczy się wąchać foto pixabay

Powonienie może przystosować się do najbardziej typowych zapachów występujących w otoczeniu, aby jak najwięcej informacji przekazać o nich mózgowi – podają naukowcy z  Associate Research Scientist z Centre for Computational Biology w Flatiron Institute (USA).

Odkrycie to przyczyni się do zrozumienia, w jaki sposób i dlaczego nos ssaków dostosowuje się do zapachu. Może również doprowadzić do dokładnego opisu mechanizmu zmniejszania się liczby neuronów w nosie (wraz z wiekiem) i jak to wpływa na zmysł węchu.

Nos wyczuwa zapach, gdy cząsteczki dryfują z pobliskich obiektów i aktywują wyspecjalizowane komórki zwane neuronami receptorowymi.

Na przykład w nozdrzach myszy istnieje ok. 10 mln tego rodzaju neuronów podzielonych na ponad 1000 typów, z których każdy reaguje inaczej w zależności od tego, jakie cząsteczki wykrywa.

Pojedynczy neuron receptorowy jest aktywowany przez wiele różnych zapachów, a każdy zapach aktywuje wiele różnych typów receptorów. Oznacza to, że aby zrozumieć zapach, mózg musi odczytać ogólny wzór aktywacji lub sposób "kodowania" różnych typów receptorów.

- Zauważyliśmy, że niektóre typy neuronów w narządzie powonienia są używane częściej niż inne, w zależności od gatunku obserwowanego ssaka - mówi główny autor badania Tiberiu Tesileanu, z Associate Research Scientist w Centre for Computational Biology (Flatiron Institute, USA).

Niedawno temu przeprowadzone eksperymenty pokazały, że sposób wykorzystywania różnych typów receptorów może się zmieniać, gdy nos jest eksponowany na różne zapachy.

- W naszych badaniach postanowiliśmy wyjaśnić te odkrycia i zbudować model, który może przewidzieć obserwowane zmiany w receptorach w zależności od tego, przez jaki czynnik są akytywowane.

Tiberiu Tesileanu i jego zespół: Simona Cocco i Remi Monasson z Francji oraz Vijay Balasubramanian z USA, zbudowali model dystrybucji typów receptorów. Model ten zakłada, że receptory zapachu podlegają modyfikacjom, aby mózg mógł, w najbardziej efektywny sposób, dowiedzieć się o zapachach występujących w otoczeniu. Są typy receptorów aktywowane przez zmienne zapachy, ponieważ potrafią przekazywać mózgowi wiele informacji na temat tej zmienności. Z tego powodu "zmienne" receptory występują szczególnie obfitcie w nosie - wyjaśnia Tesileanu.

- Próbowaliśmy opisać w jaki sposób neurony przekazują informacje mózgowi, kiedy po raz pierwszy wykryją nowy zapach - podsumowuje badania Vijay Balasubramanian.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę