RZS “odkłada się” w mózgu

28.08.2018
RZS oddziałuje na mózg / foto: pixabay

Naukowcy z University of Michigan w Ann Arbor (USA) wykazali, że reumatoidalne zapalenie stawów destrukcyjnie wpływa na funkcjonowanie mózgu.

RZS klasyfikowane jest jako zaburzenie autoimmunologiczne, w którym układ odpornościowy organizmu nie rozpoznaje płynu maziowego w stawach i atakuje go, powodując przewlekłe zapalenie.

Powstało pytanie czy chroniczne zapalenie wpływa również na pracę mózgu? A jeśli tak, to w jaki sposób?

Odpowiedzi udzielił zespół naukowców kierowanych przez Andrew Schrepfa i Chelsea Kaplana z University of Michigan w Ann Arbor.

Ich konstatacje oparte zostały na badaniu rezonansem magnetycznym mózgów 54 osób z rozpoznanym reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Uczestnicy badania (osoby w wieku od 35 do 66 lat) zmagali się z RZS od 3 do 20 lat. Skany ich mózgów wykonano na początku badania oraz po pół roku od rozpoczęcia eksperymentu.

Analiza potwierdziła tezę, że RZS oddziałuje destrukcyjnie na mózg. Badania jednoznacznie wykazały, że w tej chorobie aktywność przyśrodkowej kory przedczołowej ulega zdecydowanemu osłabieniu. Część naukowców sugeruje, że ta część mózgu pomaga ludziom podejmować decyzje i odzyskiwać informacje z pamięci długotrwałej, inni zaś uważają, iż konsoliduje nowe wspomnienia. Uznaje się, że przyśrodkowa kora przedczołowa dokonuje oceny i interpretacji informacji, a następnie - korzystając z wcześniejszych doświadczeń – generuje zachowanie adekwatne do aktualnej sytuacji. Do jej zadań należy „radzenie sobie” z negatywnymi emocjami wynikającymi z negatywnymi doświadczeniami w relacjach międzyludzkich.

Ta wiedza współgra z doświadczeniem wielu osób z RZS, które skarżą się, że mają swoistą “mgłę mózgu", która utrudnia im myślenie, koncentrację i naukę nowych rzeczy.

***

W poradni leczenia bólu WMC pierwszym etapem postępowania jest drobiazgowa analiza przyczyn występujących dolegliwości bólowych. Z tego też względu pacjenci proszeni są o zabranie ze sobą możliwie kompleksowej dokumentacji medycznej:
- wszystkie aktualne badania obrazowe (RTG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, USG);.
- karty informacyjne ewentualnego leczenia szpitalnego;.
- wykaz przyjmowanych przewlekle leków.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę