Jedzenie z zegarkiem w ręku spowalnia raka

26.03.2019
Dieta z zegarkiem w ręku foto pixabay

Spożywanie posiłków w ściśle określonym czasie może mieć korzystniejszy wpływ na metabolizm niż zwykłe ograniczanie kalorii - oceniają naukowcy.

- Jedzenie z zegarkiem w ręku może być bardziej skuteczne niż walka z otyłością poprzez zmniejszanie kalorii, bo restrykcje w jedzeniu na dłuższy czas są trudne w utrzymaniu - zauważa prof. Manasi Das z University of California w San Diego.

To nie wszystkie korzyści prawidłowej wagi ciała. Wzrost ryzyka raka piersi jest szczególnie wysoki u kobiet z nadwagą i po menopauzie. Z tego powodu lekarze zalecają niektórym kobietom wdrożenie różnych strategii odchudzania, aby zapobiec rozwojowi nowotworów.

Naukowcy zbadali na ile taka teoria ma mocne racjonalne podstawy. Przeprowadzono badania z użyciem samic myszy pozbawionych jajników (w celu symulacji warunków pomenopauzalnych). Naukowcy podzielili eksperyment na trzy etapy.

W pierwszej części wywołano otyłość gryzoni, karmiąc je 60 proc. dietą wysokotłuszczową przez 10 tygodni.

Następnie zapewniono niektórym myszom nieograniczony 24-godzinny dostęp do żywności, podczas gdy reszta miała możliwość jedzenia w ciągu 8 godzin na dobę.

Wszystkie myszy otrzymywały zastrzyki z komórkami raka piersi przez trzy tygodnie po rozpoczęciu eksperymentu. Naukowcy monitorowali wzrost guzów nowotworowych u każdego gryzonia.

Porównywano wyniki dla myszy otyłych z rezultatami w grupie kontrolnej gryzoni, które otrzymywały dietę niskotłuszczową.

W drugiej fazie badania naukowcy zmodyfikowali genetycznie grupę myszy, aby rozwinąć u nich nowotwór piersi. Następnie zapewnili gryzoniom nieograniczony dostęp do jedzenia, podczas gdy inne otrzymywały dietę ograniczoną w czasie. Diety obu grup miały wysoką zawartość tłuszczu. Tak jak poprzednio, naukowcy monitorowali wzrost guza u każdego z gryzoni.

Wreszcie w trzeciej fazie badania naukowcy skupili się na potencjalnej roli na wzrost guza insulinooporności (która może być skutkiem otyłości). W tym celu zespół zwiększył dawki insuliny myszom pozostającym na diecie niskotłuszczowej - poprzez wszczepienie pompy insulinowej. Grupa kontrolna zwierząt dostawała roztwór soli kontrolnej.

Następnie naukowcy myszom pozostającym na diecie wysokotłuszczowej podano diazoksyd, substancję, która obniża poziom insuliny w organizmie. W tym przypadku naukowcy porównali myszy z grupą kontrolną, która nie otrzymała diazoksydu.

Wyniki badań ujawniły, że otyłe myszy na dietach z restrykcjami czasowymi doświadczały znacznie mniejszego wzrostu guza niż myszy, które jadły bez ograniczeń. Wyniki dla myszy otyłych w dietach ograniczonych czasowo były w rzeczywistości porównywalne z wynikami u chudych myszy, które miały nieograniczony dostęp do żywności, ale otrzymywały niskotłuszczową paszę.

Naukowcy odkryli również, że gryzonie, które miały wyższy poziom insuliny dzięki pompie insulinowej, doświadczały szybszego wzrostu guza niż gryzonie z grupy kontrolnej. I odwrotnie, myszy, które otrzymywały diazoksyd - w celu obniżenia poziomu insuliny - notowały wolniejszy wzrost guza niż zwierzęta kontrolne.

Według Das, wyniki sugerują, że efekt przeciwnowotworowy ograniczonego czasowo jedzenia jest przynajmniej częściowo spowodowany obniżeniem poziomu insuliny, co sugeruje, że ta interwencja może być skuteczna w profilaktyce i terapii raka piersi.

Badacze uważają, że obecne odkrycia mogą w przyszłości prowadzić do lepszych strategii profilaktycznych dla osób zagrożonych rakiem. Badanie wpływu ograniczonego czasowo jedzenia na obniżenie ryzyka pojawienia się raka piersi może stanowić niedrogą, ale skuteczną strategię zapobiegania poważnej chorobie i zapewnić przełomowy postęp w badaniach nad rakiem piersi.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę