Mocz demaskuje alergie

21.05.2018
Na horyzoncie nowe testy alergiczne (foto: pixabay)

Postęp w wykonywaniu testów na alergie nie stanowi z pewnością przełomu takiego, jak postęp w unikaniu i leczeniu alergii, jednak i takie osiągnięcie cieszy. O testach, opartych na analizie próbek moczu, poinformowano właśnie na stronie American Council on Science and Health.

Do powszechnie stosowanych testów alergicznych skórnych i z krwi niebawem dołączą kolejne, wykonywane na podstawie analizy moczu.

Każdy, kto kiedykolwiek został poddany testowi na alergie przekonał się, że nie jest to przyjemna procedura, zwłaszcza jeśli zdarzy się być uczulonym na kilka różnych substancji. Nakłuwanie skóry niewielką ilością alergenu może być utrapieniem, szczególnie gdy pojawia się swędząca, zaczerwieniona zmiana - znak uczulenia na określoną substancję.

Od dawna wiadomo, że na podstawie analizy moczu można określić, czy badana osoba ma alergię na konkretną substancję. Dotychczas jednak ten sposób ustalania rodzaju i poziomu uczulenia nie był precyzyjny. Ważniejsze jednak było to, że z moczu nie umiano określać wielu reakcji alergicznych.

Naukowcy z University of Saskatchewan, którymi kierował dr  Darryl Adamko analizowali próbki moczu ochotników uczulonych m.in. na pyłki ambrozji (przed i po podaniu alergenu). W trakcie eksperymentu u badanych osób oceniano nasilenie objawów alergicznych (katar, przekrwienie błony śluzowej nosa, świąd nosa, kichanie).

Dokładna analiza próbek moczu pozwoliła naukowcom na opracowanie zestawu biomarkerów, które są swoistymi znacznikami i dowodami na wchłonięcie toksyny do organizmu.

Określono profil, składający się z jedenastu metabolitów, tworząc rodzaj biochemicznego „odcisku palca” wskazującego na reakcje alergiczne.

W wyniku pomiaru stężenia metabolitów w moczu, naukowcy mogli określić stopień alergii.

Czy badanie moczu zastąpi testy skórne? - Tak, mam nadzieję, że to niebawem nastąpi - napisał dr Darryl Adamko, główny autor artykułu, w mailu do American Council on Science and Health.

Nadzieja jest odpowiednim stanem, gdyż - póki co - pewności nie ma.

Po pierwsze, wprowadzanie alergenu do organizmu, poprzez wąchanie np. uczulających pyłków może dla osoby chorej nie być przyjemnym doznaniem. Alergicy prawdopodobnie będą zatem preferować testy skórne.

Po drugie, za pomocą testów skórnych bez problemu można ocenić reakcję osoby na kilkadziesiąt alergenów jednocześnie, w badaniu moczu - jak na razie - taka kompleksowa ocena nie jest możliwa.

Za analizą moczu może natomiast przemawiać koszt diagnozy, wielokrotnie niższy od tego, jaki się wiąże z dotychczas stosowanymi metodami.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę