Kto powiedział, że czarna czekolada jest zdrowa?

31.12.2018
Czarna czekolada idzie na zdrowie (może) foto pixabay

Doktor Google daje jednoznaczną odpowiedź: czarna czekolada jest bogatym źródłem flawonoli, związków chemicznych, które zostały uznane za korzystne dla zdrowia. Występujące w wielu warzywach i owocach flawonole, dzięki właściwościom przeciwutleniającym, mogą korzystnie wpływać na pracę ludzkiego organizmu. To prawda, ale….

Specjaliści z Harvard T.H. Chan School of Public Health zapewniają, że ciemna czekolada zawiera od 50 do 90 proc. masy kakaowej, masła kakaowego i cukru. Brzmi dobrze, ale w czekoladach mlecznych także jest do 50 proc. stałych substancji kakaowych, masła kakaowego, cukru i mleka. Może się okazać, że tabliczka mlecznej czekolady nie różni się właściwościami od czarnej.

Flawonole pobudzają tworzenie tlenku azotu w wewnętrznej ściankach naczyń krwionośnych, a to może poprawić przepływ krwi i prowadzić do obniżenia ciśnienia w krwiobiegu. Poza tym flawonole zwiększają wrażliwość na insulinę, co sugeruje możliwą redukcję ryzyka cukrzycy.

Badania, przeprowadzone na 180 tys. osób, wykazały, że spożywanie flawonoli może zmniejszać ryzyko zachorowania na raka trzustki.

Światowi giganci, produkujący słodycze, zainwestowali niemałe środki w naukę, która by odwdzięczyła się wynikami sytuującymi ich produkty nie tylko jako smaczne przekąski, a bardziej jako „zdrową żywność". Własnie ze względu na obecność flawonoli.

JoAnn Manson, profesor wydziału epidemiologii w Harvard TH Chan School of Public Health, twierdzi, że nie należy słuchać wszystkich przesadnych doniesień o korzyściach zdrowotnych z jedzenia czekolady.

- Myślę, że czekolada jest cudowną ucztą, ale tak naprawdę nie jest zdrowa - przekonuje Manson, która jest także profesorem medycyny w Harvard Medical School i szefem działu medycyny zapobiegawczej na wydziale medycyny w Brigham and Women's Hospital. Mówi ona: rzeczywiście, flawonole, o których słyszymy, istnieją w ciemnej czekoladzie, ale są w bardzo różnych ilościach, w zależności od konsumowanego produktu czekoladowego, który przecież zawiera także nasycony tłuszcz, cukier, ma także wysoką kaloryczność.

Ostateczną wartość „zdrowotną” czarnej czekolady ocenić ma prowadzone właśnie badanie COSMOS (COcoa Supplement and Multivitamin Outcomes Study). Analiza oparta jest o uznane zasady naukowe (próby randomizowane, podwójne ślepe, z udziałem placebo jako czynnikiem porównawczym). COSMOS obejmuje 22 tys. mężczyzn i kobiet z terenu całych Stanów Zjednoczonych. Analiza ma obejmować wryfikację tezy, czy spożywanie czarnej czekolady może  zmniejszyć ryzyko wystąpienia: raka, udaru mózgu lub problemów w sercem.

Badania prowadzone są w Boston's Brigham and Women's Hospital oraz w Fred Hutchinson Cancer Research Center w Seattle w stanie Waszyngton. Zakończenie eksperymentu zaplanowano na 2021 r.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę