„Nocny marek” to bardziej styl życia niż konieczność biologiczna

23.10.2019
Przyzwyczajenia co do godzin aktywności dobowej można łatwo zmienić foto pixabay

"Sowy” mają gorsze samopoczucie w czasie porannych godzin. To poważne utrudnienie dla tej części nocnych marków, która – jak większość społeczeństwa – pracować lub uczyć się musi od wczesnych godzin porannych. Naukowcy odkryli, że osoby, których wewnętrzne zegary biologiczne dyktują późniejszy sen, a w związku z tym późniejsze budzenie się, mogą zmienić ten stan rzecz zaledwie w ciągu trzech tygodni.

Taką tezę postawili naukowcy z uniwersytetów w Birmingham i Surrey (Wielka Brytania) oraz Monash (Australia). Wyniki ich badań zostały opublikowane w czasopiśmie Sleep Medicine.

Eksperyment przeprowadzono z udziałem 22 „sów”, których średnia pora udawania się na spoczynek oscylowała wokół 2:30 po północy. Dla nich pobudka przed 10.15 rano była wyjątkowo srogą karą. Przez okres trzech tygodni poproszono te osoby o przesunięcie czasu snu i pobudki o dwie lub trzy godziny, zarówno w dni robocze, jak i wolne od codziennych obowiązków. W tym okresie ochotnikom zaordynowano ścisły harmonogram dziennych posiłków, wśród których kolacja była zaplanowana nie później niż na 19.00.

Po miesiącu od wprowadzenia tych zmian u wszystkich ochotników zaobserwowano wzrost wydajności poznawczej (czas reakcji) i fizycznej (siły uścisku) w godzinach porannych, a szczytowe czasy wydajności przesunęły się z wieczora na popołudnie.

Współautor badania dr Andrew Bagshaw z Centrum Zdrowia Ludzkiego Mózgu Uniwersytetu w Birmingham powiedział: późna pora udawania się na spoczynek kłóci się ze standardowymi obowiązkami dnia codziennego, ale taki stan można łatwo zmienić. Zdumiewające, że po zakończeniu eksperymentu żaden z uczestników doświadczenia nie powrócił do swoich typowych godzin aktywności życiowej.

- Niewątpliwie godziny snu powiązane są z aktywnością mózgu. Okazuje się jednak, że zmiana dobowej aktywności wcale nie jest zadaniem ekstremalnie trudnym. Chodzi o wprowadzenie reżimu w początkowy okresie zmian, później to co było niewyobrażalne, staje się naturalne – zapewnia dr Andrew Bagshaw.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę