Cień Kaszpirowskiego w rehabilitacji

20.05.2020
Masaż w dobie koronawirusa foto pixabay

Adin, dwa, tri - tak Anatolij Kaszpirowski zaczynał trzy dekady temu seanse terapeutyczne, które przyciągały przed telewizory tysiące Polaków oczekujących na efekty niecodziennych właściwości uzdrowicielskich hipnotyzera. Koronawirus wymusza podobny przekaz w obszarze fizjoterapii.

Leczenie fizjoterapeutyczne oczekiwane było przez cały czas zamrożenia tego typu usług zdrowotnych.

Są tacy, którzy: przed, w trakcie i po pandemii koronawirusa potrzebują rehabilitacji. Rehabilitacji szczególnej potrzebują osoby zmagające się z COVID-19. Powrót do zdrowia zapewnia wyspecjalizowana grupa fizjoterapeutów zajmujących się układem sercowo-oddechowym.

Część specjalistów uważa, że pandemia może zmienić sposób leczenia ludzi w przyszłości. Chodzi o telemedycynę. Nie jest to nowy pomysł na konsultacje: pacjent – rehabilitant, ale ostatnio ta forma powrotu do zdrowia nabrała, niespotykanego wcześniej, impetu.

Liz Binns, prezes Stowarzyszenia Fizjoterapeutów Nowej Zelandii, twierdzi, że telemedycyna wnosi wartość dodaną do systemu opieki zdrowotnej, który ma problem z zapewnieniem dostępu do specjalistycznych usług.

- To najlepszy sposób, aby zdalnie skontaktować się z fachowcem, uzyskać poradę i zostać poddanym zabiegowi fizjoterapeutycznemu. Może to odbywać się za pośrednictwem internetowej platformy - to idealnie rozwiązanie - ale jeśli takiego dostępu nie ma - można skorzystać z konsultacji przez telefon – mówi Liz Binns.

Większość zarejestrowanych w Nowej Zelandii 5,4 tys. fizjoterapeutów cały czas pracowała podczas epidemii koronawirusa, niektórzy w lecznicach, niektórzy z domu.

Brigitte Eastwood, fizjoterapeuta ze szpitala w Tauranga i członkini specjalnej grupy sercowo-oddechowej, zajmującej się fizjoterapią, twierdzi, że zmęczenie i duszność stają się dużymi problemami dla osób odzyskujących zdrowie. - Każdy pacjent po COVID-19 jest oceniany i leczony w zależności od potrzeb. Jesteśmy świadomi, że ludzie będą potrzebować rehabilitacji a powrót do normy może zająć sporo czasu – mówi Brigitte Eastwood. Pacjenci, którzy poradzili sobie z chorobą w domu, mogą wymagać leczenia specjalistycznego fizjoterapeutycznego, a o to trudno jest w domowych warunkach.

- Można naprawdę wiele zrobić podczas sesji wideo. Pacjenci często myślą, że fizjoterapia jest tylko praktyczna, to nie do końca prawda. Ważne są także komunikacja i edukacja, a te aspekty naszej pracy można wykorzystać w trakcie transmisji wideo - mówi Eastwood.

Dr Mark Fulcher, lekarz zajmujący się sportem i ćwiczeniami w Axis Sports Medicine w Auckland, przyznaje, że przywrócenie właściwego trybu oddychania jest dużym wyzwaniem dla rehabilitantów pracujących z pacjentami po COVID-19, mówi on, że sesje wideo mogą znakomicie wesprzeć trening realizowany w domu.

Tego typu rozwiązania nie sprawdzą się jednak, gdy zasadniczym elementem rehabilitacji są zabiegi związane z technikami masażu. W tym przypadku trzeba znaleźć się w bezpośrednim kontakcie ze specjalistą. Ci, bez względu na pandemię koronawirusa, prowadzą konsultacje w WMC.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę