Sport na chorobę afektywną dwubiegunową

29.12.2018

Zespół kierowany przez prof. Vadima Zipunnikova z Wydziału Biostatystyki w Szkole Zdrowia Publicznego im. Johnsa Hopkinsa Bloomberga w Baltimore twierdzi, że zwiększona aktywność fizyczna poprawia nastrój i poziom energii u osób zmagających się z depresją, a szczególnie u tych, którzy żyją z chorobą afektywną dwubiegunową.

Naukowcy poprosili 242 pacjentów klinik psychiatrycznych (w wieku od 15 do 84 lat) o noszenie urządzeń do śledzenia aktywności fizycznej oraz o jednoczesne zapisywanie elektronicznych dzienników nastroju i energii.

Uczestnicy eksperymentu - w tym 150 kobiet – uzupełniali spostrzeżeniami dzienniki cztery razy dziennie: rano, w porze lunchu, podczas kolacji i przed snem. Próbowali ocenić swoją energię i nastrój za pomocą siedmiopunktowej skali, od "wysokie zmęczenie" do "wysoki poziom energii" i od "duży poziom szczęścia " do "duży poziom smutku".

Naukowcy namawiali uczestników eksperymentu na codzienną porcję aktywności fizycznej. Badanie wykazało, że wyższa aktywność fizyczna koreluje z lepszym nastrojem i wyższym poziomem energii w punkcie czasowym następującym bezpośrednio po wysiłku fizycznym.

Te korzystne efekty były najsilniejsze w podgrupie 54 uczestników badania cierpiących na chorobę afektywną dwubiegunową.

Badania wykazały także, iż większa aktywność fizyczna skutkowała krótszym czasem snu w trakcie nocy. Z kolei więcej snu z reguły oznaczało mniejszą aktywność fizyczną następnego dnia.

Według Zipunnikova, systemy regulujące: sen, aktywność ruchową i nastrój zazwyczaj badane były niezależnie, analizy opisane w JAMA Psychiatry, wykazały, że wyższy poziom aktywności fizycznej polepsza nastrój i zwiększa poziom energii.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę