Zmiana płci grozi udarem

18.02.2019

Nowe badania wskazują, że osoby, które zmieniają płeć, mogą być bardziej narażone na problemy sercowo - naczyniowe, a to ze względu na otrzymywaną terapię hormonalną.

Zgodnie z szacunkami National Institutes of Health (USA), terapia estrogenem i progestagenem wiąże się z:
41 proc. większym ryzkiem udaru mózgu;
29 proc. większym ryzykiem zawału serca;
100 proc. wyższym ryzykiem zakrzepów krwi.

Według tych samych szacunków (NIH), sam estrogen zwiększa ryzyko udaru o 39 proc., a ryzyko zakrzepów o 47 proc.

Jak terapia hormonalna wpływa na zdrowie osoby zmieniające płeć? Dotychczas naukowcy nie zajęli się tą kwestią, więc nowe badanie miało na celu wypełnienie tej luki.

Dr Nienke Nota - badaczka w Katedrze Endokrynologii w Centrum Medycznym Uniwersytetu Amsterdamskiego w Holandii – przeanalizowała (wraz z zespołem) dokumentację medyczną 3852 holenderskich osób transpłciowych, które w latach 1972-2015 stosowały terapię hormonalną.

Kobiety z grupy trans dwukrotnie częściej doświadczały udaru. W badaniu oceniano 2517 kobiet transpłciowych i 1335 mężczyzn transpłciowych. Kobiety miały średnio 30 lat i otrzymywały estrogen samodzielnie lub w połączeniu z supresorami androgenów.

Mężczyźni mieli średnio 23 lata i otrzymywali terapię testosteronem jako część procesu zmiany płci.

Naukowcy analizowali sytuację zdrowotną kobiet trans przez średnio 9 lat, a mężczyzn - przez średnio 8 lat od rozpoczęcia terapii hormonalnej.

Naukowcy zbadali występowanie u osób transpłciowych problemów sercowo - naczyniowych (ataki serca, udary i zakrzepy krwi) i porównali je z częstością występowania takich zdarzeń u ludzi, u których tożsamość płciowa pasuje do płci biologicznej przypisanej im przy urodzeniu.

Badanie wykazało, że kobiety trans były dwukrotnie częściej narażone na udar, niż te u których tożsamość płciowa pasuje do płci biologicznej. Aż 5,0-pięciokrotnie częściej rozwijały się u osób trans skrzepy krwi, natomiast ataki serca występowały dwa razy częściej.

Estrogen sprzyja krzepnięciu krwi, podobnie testosteron, podnosząc stężenie czerwonych krwinek i zwiększając poziom złego cholesterolu – tłumaczą naukowcy.

Dr Nota tak komentuje wyniki badań: W świetle naszych wyników, zachęcamy zarówno lekarzy, jak i osoby transpłciowe, aby zdawali sobie sprawę z tego zwiększonego niebezpieczeństwa sercowo - naczyniowego.

Pomocne może być zmniejszenie czynników ryzyka, poprzez: zaprzestanie palenia tytoniu, ćwiczenia, dietę i zrzucenie zbędnych kilogramów, najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem leczenia.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę