Telewizor „świeci” a telewidz…tyje

13.06.2019
Telewizor jak ciastka foto pixabay

Spanie przed „świecącymi” ekranami telewizora lub komputera zdecydowanie zwiększa ryzyko przybierania na wadze - wynika z badań opublikowanych niedawno w JAMA Internal Medicine.

Nieliczne badania naukowe dotyczy związku pomiędzy poświatą ALAN (artificial light at night) a otyłością ludzi. Analizy ograniczały się głównie do badań dotyczących pracowników zatrudnianych nocą, bo ci są bardziej narażeni na sztuczne światło niż pozostałe osoby.

Niewielka liczba badań wskazywała na związek między ALAN a przyrostem masy ciała osób, które zasypiają przed włączonym telewizorem. Analizy czynione były na małej grupie ochotników. Nie uwzględniano także części czynników zakłócających, takich jak zwyczaje żywieniowe czy aktywność fizyczna.

Ostatnio zagadnieniem tym zajął się epidemiolog Dale Sandler z National Institutes of Health (wraz z grupą współpracowników). Zbadano związek między ALAN podczas snu a ryzykiem zwiększenia masy ciała. Do analizy wykorzystano dane z dużej kohorty amerykańskich kobiet zaewidencjonowanych w Sister Study. W badaniu wzięto pod uwagę informacje zbierane przez ponad pięć lat (od 2003 do 2009 r.) a obejmujące 43 722 kobiet (w wieku od 35 do 74 lat) ze wszystkich 50 stanów USA i Puerto Rico.

Żadna z kobiet nie była pracownikiem zmianowym i żadna nie przechodziła poważnych chorób immunologicznych, krążeniowych czy nowotworowych.

Zespół Sandlera zakomunikował, że co piąta spośród kobiet, które doświadczyły nadmiernego przyrostu masy w okresie prowadzonych badań, narażona była na ALAN podczas snu. Wyniki te oparte zostały o analizy m.in.: wskaźnika masy ciała (BMI), obwodu talii (WC ), stosunku talii do bioder (WHR) i stosunku talii do wysokości (WHtR). - Jedna trzecia kobiet z rosnącą nadwagą, narażonych na działanie ALAN, popada w otyłość – informują badacze.

Naukowcy przypominają, że ekspozycja na światło tłumi wydzielanie hormonu melatoniny, który bierze udział w regulacji rytmu dobowego. Nawet ekspozycja na słabe niebieskie światło jest jedną z przyczyn słabego snu.

Chociaż każdy rodzaj ekspozycji na sztuczne światło może zakłócać wydzielanie melatoniny i rytm okołodobowy, wiadomo, że niebieskie fale mają zdecydowanie silniejszy negatywny efekt.

Naukowcy z Harvard University przeprowadzili eksperyment, którego celem było  porównanie wpływu ekspozycji światła niebieskiego i zielonego na organizm człowieka. Badanie wykazało, że ekspozycja na światło niebieskie tłumi melatoninę dwukrotnie dłużej niż światło zielone.

Jak zapobiec przyrostowi masy ciała związanemu z ALAN.
- Upewnij się, że wszystkie światła używane jako lampki nocne emitują ciepłe długie światło. Blokuje ono w najmniejszym stopniu melatoninę.
- Unikaj patrzenia na jasne ekrany przez ok. trzy godziny przed udaniem się na spoczynek.
- Jeśli pracujesz nocą, noś okulary, które blokują niebieskie światło a jeśli używasz urządzeń elektronicznych w nocy, zainstaluj aplikację, która filtruje niebieskie światło.
- Zadbaj o dużą ekspozycję na jasne światło przez cały dzień.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę