Uderzają w czerniaka

04.03.2019
Bat na czerniaka foto pixabay

Bliski znalezienia leku, który mógłby skutecznie walczyć z wieloma typami czerniaka, jest zespół Rutao Cui profesora farmakologii w Szkole Medycznej Uniwersytetu Bostońskiego.

Naukowcy zwrócili szczególną uwagę na gen NRAS, który jeśli pracuje bez zarzutu - wyłącza lub włącza kod kontrolujący proliferację (podział) komórek. Przy mutacji - gen ten znajduje się tylko w jednej pozycji “on”, co prowadzi do niekontrolowanej proliferacji, a to oznacza w zasadzie pewne pojawienia się raka.

NRAS jest onkogenem, co oznacza, że gdy mutuje, ma zdolność przekształcania normalnych komórek w komórki rakowe. Czerniak z mutacjami NRAS odpowiada za 20 - 30 procent przypadków pojawienia się tej odmiany raka skóry.

Dotychczas dla pacjentów z mutacjami NRAS nie opracowano skutecznych strategii leczenia. Naukowcy wiedzieli, że NRAS działa jak genetyczny przełącznik, ale nie mogli odkryć, które białka go uaktywniają.

Bliski znalezienia leku, który mógłby zwalczyć tego typu raka skóry jest zespół naukowców pracujących pod kierunkiem Rutao Cui profesora farmakologii w Szkole Medycznej Uniwersytetu Bostońskiego.

Po przeprowadzeniu serii eksperymentów, podczas których analizowano wpływ różnych białek na aktywności NRAS, naukowcy zawęzili poszukiwania do protein o nazwie STK19.

- Zmiany genetyczne, które kodują proteinę STK19 towarzyszą co czwartemu ze zdiagnozowanych czerniaków - piszą autorzy naukowych eksperymentów. Uważają oni, że STK19 uaktywnia NRAS, co z kolei aktywuje inne geny. Okazuje się, że - w przeciwieństwie do NRAS - istnieje łatwa metoda dezaktywacji STK19.

Zespół prof. Rutao Cui, zaprojektował inhibitor STK19 i testował go w warunkach in vitro oraz in vivo. Zarówno hodowle komórkowe, jak i modele zwierzęce ujawniły, że związek określony jako "ZT-12-037-01" może hamować NRAS i powstrzymywać rozwój czerniaka.

- Nasze odkrycia tworzą podstawy nowej, skutecznej strategii terapeutycznej zwalczającej czerniaka z mutacją NRAS - podsumowują autorzy.

Prof. Rutao Cui z zespołem planuje przetestować opracowany związek w oparciu o badania kliniczne z udziałem ochotników.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę