Niski cholesterol – wysokie ryzyko udaru krwotocznego

15.04.2019
LDL niski nie zawsze dobry

Wyniki nowych badań wskazują, że kobiety z niskim poziomem cholesterolu LDL mogą być bardziej narażone na udar krwotoczny.

Funkcją LDL jest transport cholesterolu z wątroby do komórek w całym organizmie. Zły cholesterol może otaczać ściany naczyń krwionośnych i prowadzić do ich zwężenia. W konsekwencji rozwija się miażdżyca tętnic.

Zgodnie z wytycznymi American College of Cardiology i American Heart Association, aby zachować zdrowie, poziom cholesterolu LDL powinien znajdować się poniżej 100 mg/dl.

Nowe badania, przeprowadzone przez Brigham and Women's Hospital i Harvard Medical School w Bostonie, wykazały, że kobiety z poziomem LDL poniżej 100 mg/dl mogą być bardziej narażone na krwotoczny udar. Ten rodzaj udaru, chociaż występuje rzadziej niż udar niedokrwienny, jest trudniejszy do leczenia, a zatem bardziej niebezpieczny dla osoby go doświadczającej.

- Terapie nakierowane na obniżanie poziomu cholesterolu i trójglicerydów, takie jak zmodyfikowana dieta lub statyny, są szeroko stosowane w zapobieganiu chorobom sercowo - naczyniowym - wyjaśnia autorka badań Pamela Rist z Brigham i Women's Hospital.

- Nasze badania pokazują jednak, że bardzo niskie poziomy LDL mogą również wiązać się z pewnym zagrożeniem. Chodzi o udary, na które kobiety narażone są częściej niż mężczyźni, po części dlatego, że żyją dłużej. Precyzyjne określenie sposobów zmniejszenia ryzyka jest ważne – uważa Pamela Rist.

Niski poziom LDL grozi ponad dwukrotnie większym ryzykiem udaru krwotocznego.

W badaniu, kierowanym przez Pamelę Rist, naukowcy przeanalizowali dane 27 937 kobiet w wieku co najmniej 45 lat.

Mierzono cholesterol LDL, cholesterol o dużej gęstości (HDL tzw. dobry) oraz poziom trójglicerydów. Zespół naukowców przeanalizował zarówno te dane, jak i dokumentację medyczną uczestniczek badania. Czyniono to przez 19 lat obserwacji.

W tym czasie 137 kobiet doświadczyło krwotocznego udaru. Naukowcy zauważyli, że dziewięć z 1069 kobiet (0,8 proc.) z poziomem LDL 70 mg/dl lub niższym - doświadczyło tego typu niebezpiecznych zdarzeń sercowo – naczyniowych. Wskaźnik ten był dwukrotnie niższy w przypadku kobiet z poziomem cholesterolu LDL wynoszącym 100 - 130 mg/dl (40 osób, czyli 0,4 proc. spośród 10 067 uczestniczek badania).

Po uwzględnieniu możliwych czynników zakłócających naukowcy doszli do wniosku, że kobiety z najniższym poziomem cholesterolu LDL były ponad dwukrotnie (2,2) bardziej narażone na krwotoczny udar, niż osoby z wysokim poziomem cholesterolu LDL.

Podobna zależność dotyczyła poziomów trójglicerydów: 34 osoby (0,6 proc.) z 5714 kobiet z najniższym poziomem trójglicerydów doświadczyło krwotocznego udaru, podczas gdy zdarzenie to wystąpiło u 29 osób (0,4 proc.) spośród 7 989 kobiet z najwyższym poziomem trójglicerydów.

Po skorygowaniu tych wyników o inne potencjalne czynniki ryzyka, zespół doszedł do wniosku, że kobiety z najniższym poziomem trójglicerydów miały dwukrotnie większe ryzyko krwawienia niż osoby z wyższym poziomem trójglicerydów.

Jednocześnie naukowcy nie stwierdzili takich rozbieżności w odniesieniu do poziomu cholesterolu całkowitego i cholesterolu HDL.

Kobiety z bardzo niskim poziomem cholesterolu LDL lub trójglicerydów powinny być monitorowane przez lekarzy pod kątem czynników ryzyka udaru mózgu.

Naukowcy przyznają, że ich badania nie uwzględniały czynników związanych z menopauzą, która powoduje zwiększone ryzyko udaru u kobiet.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Neurology.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę