Rehabilitacja daje ulgę cierpiącym na raka

21.10.2018
Pacjent onkologiczny powinien ćwiczyć? foto: pixabay

- Z naszych obserwacji wynika, że chorzy na raka odnoszą największe korzyści, jeśli ćwiczą dwa lub trzy razy w tygodniu przez co najmniej godzinę a robią to w ciągu sześciu miesięcy od zakończenia chemioterapii lub radioterapii. Zajęcia takie należy przedłużyć na kolejne sześć miesięcy – komentuje wyniki badań dr Thierry Bouillet z American Hospital of Paris w Neuilly Sur Seine.

- Ponad 3,5 tys. pacjentów z rakiem uczestniczy każdego roku w programie ćwiczeń fizycznych w 80 ośrodkach onkologicznych we Francji i liczba ta wciąż rośnie - wyjaśnia dr Thierry Bouillet z American Hospital of Paris w Neuilly Sur Seine.

Zajęcia prowadzone są przez trenerów posiadających specjalistyczną wiedzę na temat chorób onkologicznych. To doświadczeni specjaliści, potrafiący dostosować programy ćwiczeń do indywidualnych potrzeb pacjentów.

- Z naszych obserwacji wynika, że chorzy odnoszą największe korzyści, jeśli ćwiczą dwa lub trzy razy w tygodniu przez co najmniej godzinę, a robią to w ciągu sześciu miesięcy od zakończenia chemioterapii lub radioterapii. Zajęcia takie należy przedłużyć na kolejne sześć miesięcy, aby aktywność fizyczna stała się częścią życia naszych podopiecznych - powiedział Bouillet.

- Dzięki 20-letniemu doświadczeniu zauważyliśmy, że pacjenci czują się bezpieczniej ćwicząc w salach na terenie ośrodków, w których byli lub są leczeni. Gorzej sprawdza się opcja odsyłania na treningi do terapeutów, o ile ci nie poznali wcześniej specjalnych potrzeb pacjentów z rakiem - dodał Bouillet.

- Osoby chore często są zmęczone i zaczynają tracić mięśnie zanim zdiagnozuje się u nich raka, dlatego tak ważne jest, aby rozpocząć ćwiczenia najszybciej, jak to jest możliwe po pierwszej konsultacji. Powinniśmy traktować ćwiczenia jako leczenie w nagłych wypadkach, a później jako pomoc w zakresie skutków ubocznych leczenia – utrzymywał Bouillet.

W badaniu uczestniczyło 2525 pacjentek z zaawansowanym rakiem piersi (w stadium I-III, poddawanych chemioterapii uzupełniającej). Okazało się, że kobiety, które zdecydowały się na realizowanie w ciągu tygodnia 75-minutowych energicznych treningów lub przez 150 minut ćwiczyły mniej intensywnie – znacznie wyżej określały jakość swojego życia niż pacjentki, które w tym czasie były nieaktywne (pytania o samopoczucie zadawano po sześciu i dwunastu miesiącach po leczeniu).

Ocena stopnia zmęczenia spadła z 3,3 - na początku badania, do 2,8 po trzech miesiącach, a poziom bólu odpowiednio z 2,8 do 2,3.

Zaobserwowano również znaczne zmniejszenie tkanki tłuszczowej, podczas gdy beztłuszczowa masa ciała pozostawała stabilna. Masa tłuszczu spadła z 33,9 proc. - na początku badania do 33,2 proc. po trzech miesiącach, jednocześnie beztłuszczowa masa ciała pozostała stabilna (odpowiednio 43,6 i 43,8 kg).

Energiczne zajęcia obejmowały takie zajęcia jak: aerobik, ogrodnictwo szybkie pływanie, natomiast w ramach umiarkowanych ćwiczeń stosowano szybki marsz, aerobik w wodzie lub siatkówkę.

Uczestniczki ćwiczeń miały nie tylko lepsze samopoczucie ale w zdecydowanie mniejszym stopniu odczuwały zmęczenie, ból i duszności. Zaobserwowano ponadto znaczną poprawę ogólnej sprawności.

Komentując te wyniki dr Gabe Sonke onkolog z Holenderskiego Instytutu Raka w Amsterdamie, podkreślił znaczenie francuskich badań wykazujących wartość fizjoterapii w codziennej praktyce klinicznej. Należałoby zalecać ćwiczenia w ramach standardowej opieki nad wszystkimi osobami, które doświadczyły choroby onkologicznej.

***

Zapytaj o wyjątkową wakacyjną ofertę zabiegów fizjoterapeutycznych

Przy uzgadnianiu terminów terapii prosimy o powołanie się na program „Fizjoterapia z plusem”.

W Warsaw Medical Center fizjoterapię prowadzą specjaliści, których doświadczenie, umiejętności zawodowe i zdobyta wiedza gwarantują zachowanie najwyższych standardów terapeutycznych.

Zapytaj o szczegóły naszych konsultantów.

Kontakt: tel. od pon. do piąt. od 8.00 do 20.00 tel. 608 006 106, 608 006 108, recepcja@wmcenter.pl

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę