Pożoga stawów

07.07.2020
RZS - trudne schorzenie do leczenia

Obok nowotworów i chorób układu krążenia jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnych śmierci są choroby reumatoidalne. Zapadają na nie głównie kobiety, choć zdarza się, że dotyka to nawet kilkuletnich dzieci. Pacjenci zmagają się z ciągłym bólem, a cierpienie skraca ich życie średnio o 10 lat.

W Polsce co piąta osoba przebywająca w szpitalu trafia tam z powodu chorych stawów. Z reguły za późno, bo od pierwszych symptomów do wykrycia choroby mijają średnio dwa lata (w Niemczech z reguły kilka tygodni). Efekt jest taki, że z powodu dolegliwości towarzyszących chorobom stawów na rentę inwalidzką jest skazanych ponad 1,5 mln Polaków.

Z raportu Instytutu Reumatologii wynika, że co roku kolejnych 80 tys. osób z chorobami układu kostno-stawowego nie może kontynuować samodzielnej pracy. Nawet tak prozaiczna czynność jak odkręcenie wieczka słoika wymaga bowiem zaangażowania 20 stawów, a proste zajęcia fizyczne – ponad stu.

Reumatoidalne zapalenie stawów występuje, gdy układ odpornościowy organizmu atakuje wyściółkę stawów, powodując bolesne obrzęki, które mogą ostatecznie doprowadzić do erozji czy deformacji kości i stawów.

Czynniki ryzyka RZS to przede wszystkim uwarunkowania genetyczne, a więc ważną przesłanką i ostrzeżeniem zarazem powinny być przypadki występowania tej choroby w rodzinie, a poza tym wiek i płeć. Palenie papierosów również może zwiększać ryzyko reumatoidalnego zapalenia stawów.

Stawy, które cierpią najbardziej w przypadku RZS dotyczą: nadgarstków, palców, ramion, kolan i łokci.

Jak diagnozuje się reumatoidalne zapalenie stawów
Reumatolog diagnozuje reumatoidalne zapalenie stawów za pomocą serii testów. Badanie krwi można zastosować do identyfikacji przeciwciał i innych cząsteczek obecnych we krwi, które są zaangażowane w proces zapalny. Diagnostyka może obejmować badania krwi, zdjęcia rentgenowskie i usg. Techniki obrazowania mogą być przydatne w diagnozowaniu choroby, ale są także pomocne w określeniu stopnia nasilenia schorzenia.

Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów
Leki na reumatoidalne zapalenie stawów przepisywane są w celu obniżenia poziomu odczuwania bólu, zmniejszenia obrzęku stawów. Farmakologia pomaga w zatrzymaniu rozwoju choroby i utrzymaniu jakości życia pacjenta.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne
Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), stosowane w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, nie zapobiegają postępowi choroby, jednak mogą być przydatne w leczeniu bólu związanego z zapaleniem stawów.

NLPZ blokują produkcję cząsteczek, odpowiedzialnych za progresję zapalenia, jednak trzeba pamiętać i o tym, że mogą przynieść działania niepożądane takie jak: zgaga, wrzody żołądka, bóle i zawroty głowy, wysokie ciśnienie krwi, dzwonienie w uszach lub reakcje alergiczne.

Leki przeciwreumatyczne modyfikujące przebieg choroby
Z kolei leki przeciwreumatyczne, modyfikujące przebieg choroby mają na celu spowolnienie postępu reumatoidalnego zapalenia stawów, a nie tylko łagodzenie objawów. Istnieją dwa rodzaje tego typu leków „biologiczne” lub „niebiologiczne”.

Te drugie działają na różne sposoby, jednak wynik jest zazwyczaj taki sam - hamowanie stanu zapalnego. Specyfiki te są pierwszym wyborem w leczeniu pacjentów z aktywnym reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Z kolei leki biologiczne działają w celu zablokowania łańcucha zdarzeń, które prowadzą do stanu zapalnego w stawach. Tego typu inhibitory poprawiają zdolność ruchową i zmniejszają ból. Z drugiej strony mogą stymulować działania niepożądane, które obejmują zwiększone ryzyko infekcji, gruźlicy, raka lub problemy z układem nerwowym.

Remisja w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów jest możliwa. Lepsze rokowania dotyczą pacjentów w młodszym wieku przede wszystkim liczy się wczesny etap uchwycenia choroby.

Z Warsaw Medical Center współpracuje grupa specjalistów doświadczonych w skutecznym leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę