Zamrożona tkanka jajników - metodą opóźniania menopauzy o całe lata

19.08.2019
Oddalanie menopauzy foto pixabay

Procedura, zwana „krioprezerwacją tkanek jajników”, nie jest niczym nowym w świecie medycyny. Metoda została opracowana pod koniec lat 90. i jest powszechnie wykonywana w celu zachowania jajników dziewcząt i młodych kobiet poddawanych leczeniu w przypadku raka niszczącego tkanki. Lekarze usuwają części jajników i zamrażają je przed podaniem chemioterapii bądź zastosowaniem radioterapii.
Pacjentkom, które chciałyby mieć w przyszłości dzieci, lekarze ponownie wszczepią pobraną wcześniej tkankę.

Brytyjska firma ProFam oferuje taką procedurę kobietom w wieku do 40 lat, chcącym…opóźnić menopauzę - a więc czas, w którym poziom hormonów rozrodczych spada, a kobieta przestaje miesiączkować. 

Wiele kobiet narzeka na uciążliwe objawy towarzyszące menopauzie, w tym na uderzenia gorąca i wahania nastroju. Czasem pojawiają się poważniejsze problemy zdrowotne, takie jak choroby serca i osteoporoza.  

Specjaliści z ProFam przeprowadzili już komercyjną procedurę u dziewięciu kobiet. Jej koszt zawiera się w kwotach od 35 do 55 tys. zł (po  przeliczeniu z funtów). W momencie gdy kobiety wchodzą w okres menopauzy, tkankę jajników ponownie się wszczepia, przywracając funkcjonowanie hormonów płciowych i tym samym, wstrzymując menopauzę.

Skuteczność tej metody zależy m.in. od wieku kobiety, w momencie pobierania jajników. Tkanka zamrożona u młodej pacjentki i wszczepiona po latach może opóźnić menopauzę o dziesięciolecia, podczas gdy zamrożona tkanka pobrana od starszej pacjentki odsuwa okres pokwitania zaledwie o kilka lat.

- Wiemy, że po zamrożeniu tkanki jajników przeszczep może zadziałać - powiedział dr Kutluk Oktay, biolog reprodukcyjny w Yale School of Medicine, specjalista ds. niepłodności i dyrektor medyczny Innovation Fertility Preservation Institute w Nowym Jorku.

- Moment menopauzy można opóźnić nawet o 20 lat, to bardzo spektakularny efekt - ocenia Kutluk Oktay, który nie współpracuje z ProFam, ale jako pierwszy przeprowadził w 1999 r. udaną transplantację jajników z udziałem tkanki zamrożonej.

- Wciąż nie wiemy dokładnie jaką część tkanki jajnika należy usunąć w procedurze oddalania menopauzy i jak ta procedura wpłynie na czas opóźnienia - wyjaśnił Kutluk Oktay Live Science.

- Tkanka jajnika, do czasu wszczepienia po latach nie będzie w takiej samej kondycji, jak przed wszczepieniem - przyznaje Oktay.

- U pacjentek z rakiem realizowanie tej procedury jest zrozumiałe, ponieważ w wyniku choroby i intensywnej terapii kobiety i tak utracą tkankę jajnika, dodał Oktay. 

- W przypadku zdrowych pacjentek opracowano procedurę, która wyraźnie i skutecznie opóźnia menopauzę, ale na razie wciąż nie znamy precyzyjnego równania opisującego stosunek ryzyka do korzyści - zastrzega Oktay.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę