Chronotyp a rak piersi

02.07.2019
Sen a rak piersi foto pixabay

Naukowcy wykazują, że kobiety, które preferują aktywność od wczesnych godzin rannych, obciążone są mniejszym ryzykiem pojawienia się raka piersi. Uczeni oparli swoją tezę na analizie danych medycznych obejmujących ponad 400 tys. kobiet.

W ocenie wykorzystano dane z brytyjskiego biobanku (180 216 kobiet) i konsorcjum Breast Cancer Association (228 951 pacjentek).

Przy okazji naukowcy ocenili, że przesypianie dłużej niż 7 – 8 godzin na dobę także może sprzyjać zwiększonemu ryzyku pojawienia się raka piersi.

Uczeni podkreślają oczywiście, że efekty, na które wskazują, są stosunkowo niewielkie w porównaniu z innymi czynnikami ryzyka raka piersi, takimi jak: BMI, spożywanie alkoholu i palenie papierosów.

Naukowcy przeprowadzili wieloczynnikową analizę powiązania między występowaniem raka piersi a tym, co każda uczestniczka zgłaszała, jako rodzaj dobowej aktywności: (poranne lub wieczorne preferencje, czas trwania snu i objawy bezsenności).

Ujawnione zależności są złożone, gdyż osoby z regularnym trybem budzenia się i zasypiania mają niższe ryzyko otyłości, wysokiego ciśnienia krwi i wysokiego poziomu cholesterolu, a czynniki te - jak wiadomo - zwiększają ryzyko pojawienia się raka piersi.

Wieloczynnikowa analiza wykazała, że ​​kobiety z preferencjami porannymi miały o ok. 1 proc. niższe ryzyko raka piersi, w porównaniu z kobietami z preferencją wieczorną. Trzeba przyznać, że czynnik, który ma tak niski wskaźnik zależności, nie należy do tych o pierwszorzędnym znaczeniu. Tym nie mniej odkrycie dostarcza dowodów na to, że ryzyko raka piersi może być uzależnione od chronotypu.

Eva Schernhammer, profesor na wydziale epidemiologii na Uniwersytecie w Wiedniu pisze, że badanie wskazuje kierunek przyszłych badań analizujących sposoby modyfikacji zegara biologicznego. Naukowiec sugeruje, że tego typu analizy mogłyby pomóc w dostosowaniu godzin pracy do chronotypu - w celu ściślejszego dopasowania, narzuconego rytmem pracy, czasu aktywności do indywidualnych preferencji określonych zegarem biologicznym.

Dr Luca Magnani, pracownik naukowy Imperial College London w Wielkiej Brytanii, opisuje to badanie jako „interesujące”, bo naukowcy zidentyfikowali związek pomiędzy wariantami genetycznymi, związanymi z cechami snu, a ryzykiem raka piersi.

Luca Magnani zastrzega jednak, że wyniki te w żaden sposób nie sugerują, iż "wymuszona" modyfikacja nawyków snu może doprowadzić do zmniejszenia ryzyka raka piersi.

 

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę