Sprzymierzeńcy w walce z rakiem skóry

17.08.2018
Jak chronić się przed słońcem /foto pixabay

Opalanie się na słońcu to wyższe ryzyko zachorowania na raka skóry. Unikanie promieni słonecznych jest najskuteczniejszym sposobem zmniejszania zagrożenia. Filtry przeciwsłoneczne to także referencyjny środek. Naukowcy wskazują jednak jeszcze m.in. na: nikotynamid, aspirynę, ibuprofen i paproć złocistą, bo są one sprzymierzeńcem osób zagrożonych chorobą nowotworową.  

Nikotynamid działa?
Nikotynamid jest formą witaminy B3, która zmniejsza liczbę nowotworów skóry - wynika z randomizowanego, kontrolowanego badania, przeprowadzonego w Australii (wyniki analizy opublikowano w New England Journal of Medicine). Ryzyko raka podstawnokomórkowego i płaskokomórkowego było znacznie zmniejszone (o 23 proc.) u osób zażywających nikotynamid. Witamina działa ochronnie na promieniowanie ultrafioletowe spowodowane działaniem słońca.

Australijscy lekarze zalecają rozpoczęcie podawania witaminy (500 mg dwa razy dziennie) wszystkim pacjentom z historią raka podstawnokomórkowego lub płaskonabłonkowego lub z rozległymi uszkodzeniami skóry spowodowanymi wystawieniem na słońce. Jedynym zastrzeżeniem jest to, że witamina musi być przyjmowana w sposób ciągły, ponieważ korzyści zostają utracone po przerwaniu aplikowania.

Aspiryna sprzymierzeńcem?
Stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), takich jak ibuprofen i aspiryna, może zapobiegać rakowi skóry. Systematyczny przegląd badań realizowanych w tym kierunku. wykazał, że ryzyko występowania raka płaskonabłonkowego u pacjentów zażywających często NLPZ (w związku z doświadczanymi chorobami) jest mniejsze o kilkanaście procent w stosunku do innych osób, nie stosujących tej formy farmakoterapii.

To tylko statystyka. Konkretne badania nie są jednoznaczne. Jedno z nich mówił nawet o 43 proc. zmniejszeniu częstotliwości występowania czerniaka przy systematycznym zażywaniu przez pięć lat aspiryny, podczas gdy inna z analiz nie wykazała żadnej redukcji poziomu ryzyka.

Wiadomo, że NLPZ hamują enzym pojawiający się w stanach zapalnych i bólu, znany jako COX-2. Ulega on także nadmiernej ekspresji w rakach płaskonabłonkowych.

Przy wyższych dawkach, NLPZ są związane ze skutkami ubocznymi, takimi jak wrzody, dlatego trudno zalecać, aby pacjenci przyjmowali te leki, w celu zmniejszenia ryzyka raka skóry.

Może paproć złocista?
Paproć złocista (Polypodium leucotomos) rosnąca w Centralnej i Południowej Ameryce, mająca właściwości: antyoksydacyjne, immunomodulujące i przeciwzapalne jest sprzedawana jako doustny "krem przeciwsłoneczny".

Badanie z udziałem 22 pacjentów wykazało, że wyciąg z paproci zmienił efekty oddziaływania światła UVB (niebezpieczna, rakotwórcza frakcja światła ultrafioletowego) u 17 pacjentów (w różnym stopniu).

Ważne jednak, że w tym badaniu nie można było ocenić efektów ekspozycji na promieniowanie UVA, które również powoduje raka skóry.

Uczestnicy eksperymentu otrzymywali dwie dawki specyfiku (po 240 mg w ciągu każdych dwóch godzin ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe i jedną - na godzinę przed wyjściem na słońce).

Alkohol sprzyja nowotworom skóry?
Dwie metaanalizy sugerują związek między rakiem skóry a spożyciem alkoholu. Jedno z badań wykazało, że butelka piwa lub kieliszka wina każdego dnia zwiększa ryzyko raka podstawnokomórkowego o 7 proc., a raka płaskokomórkowego o 11 proc. Inne badanie wykazało 20 proc. wzrost częstotliwości występowania czerniaka u osób stale pijących. Jednak badania te nie uwzględniały ważnych czynników, które mogłyby wpłynąć na wyniki. Pamiętajmy, że światło ultrafioletowe jest głównym czynnikiem, który powoduje wzrost raka podstawnokomórkowego i raka płaskokomórkowego, a spożycie alkoholu wiąże się z zachowaniami, zwiększającymi ryzyko poparzenia słonecznego.

Jakie są zalecenia w tym względzie? American Cancer Society zaleca ograniczenie spożycia alkoholu co najwyżej do jednego drinka dziennie dla kobiet i dwóch drinków dziennie dla mężczyzn.

W WMC Beata Mitręga – Korab specjalizuje się w leczeniu chirurgicznym:
- nowotworów skóry,
- guzów ślinianek,
- znamion,
- brodawek,
- włókniaków,
- naczyniaków.

Z sukcesami realizuje diagnostykę chirurgiczną powiększonych węzłów chłonnych.

Związana z Kliniką Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaka Centrum Onkologii w Warszawie, (wcześniej z Kliniką Nowotworów Głowy i Szyi tegoż Centrum).

Beata Mitręga – Korab należała do kadry Centralnego Szpitala Klinicznego Akademii Medycznej w Warszawie a następnie Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego przy ul. Niekłańskiej. Członek Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę