Fizjoterapia wygrywa z operacją?

27.07.2018
Fizjoterapia daje dobre rezultaty /foto pixabay

Fińscy naukowcy przeanalizowali jakie efekty przynosi w walce z długotrwałym bólem barku zabieg artroskopowej dekompresji stawu ramiennego i zestawili te rezultaty z rezultatami, które zapewnia fizjoterapia. Wyniki są zaskakujące.

Artroskopową dekompresję stawu ramiennego zaleca się z uwagi na długotrwały ból barku spowodowany konfliktem podbarkowym. Artroskopia jest małoinwazyjnym zabiegiem operacyjnym stawu, który wykonuje się przez „dziurkę od klucza”. W ten sposób, przy niewielkim urazie operacyjnym, można szczegółowo zbadać bark i precyzyjnie usunąć przyczynę bólu. Operacja polega na usunięciu zmienionej tkanki oraz wyrośli kostnych z przestrzeni podbarkowej. Tyle teoria i praktyka.

Naukowcy fińscy, w ramach programu Finnish Shoulder Impingement Arthroscopy Controlled Trial (FIMPACT) porównali efekty zabiegu operacyjnego z tym co zapewnia pacjentom rzetelna fizjoterapia. Wyniki okazały się zaskakujące.

W badaniu FIMPACT uczestniczyło 189 pacjentów cierpiących na uporczywe bóle barku przez co najmniej trzy miesiące - pomimo leczenia zachowawczego, fizjoterapii i podawani sterydów.

Pacjenci zostali losowo przydzieleni do jednej z trzech różnych opcji leczenia: operacji odbarczającej podbarkowej, chirurgii placebo (artroskopia diagnostyczna, która obejmowała artroskopowe badanie stawu barkowego, ale bez procedur terapeutycznych) lub nadzorowanej terapii ruchowej.

Z podawanych przez pacjentów odpowiedzi (po dwóch latach po terapii) wynikało, że ból w ramionach uległ znacznej redukcji we wszystkich trzech grupach badawczych. Jednak zabieg dekompresyjny nie przyniósł większych korzyści niż operacja “placebo”. Pacjenci z grupy artroskopii diagnostycznej nie potrafili ocenić czy poddani zostali operacji “placebo”, czy rzeczywiście dokonano w ich przypadku leczenia operacyjnego .

Z kolei stopień występowania dolegliwości w grupie fizjoterapeutycznej był w zasadzie identyczny w porównaniu z osobami poddanymi operacji.

- Wyniki te pokazują, że zabiegi chirurgiczne nie są skuteczną formą leczenia tej najczęstszej dolegliwości barkowej, musimy pochylić się nad zmianami we współczesnych praktykach terapeutycznych - stwierdzili szef projektu, chirurg Mika Paavola i prof. Teppo Järvinen z Helsińskiego Szpitala Uniwersyteckiego i Uniwersytetu Medycznego w Helsinkach.

- Opierając się na tych wynikach, powinniśmy kwestionować obecną linię leczenia, zgodnie z którą pacjenci z bólem barku leczeni są operacją dekompresyjną, ponieważ wydaje się, że leczenie takich pacjentów powinno opierać się na środkach nieoperacyjnych - mówił prof. Teppo Järvinen. Uważa on, że zaprzestając procedur, które okazały się nieskuteczne, uniknęłoby się wykonywania setek tysięcy bezużytecznych operacji rocznie na całym świecie.

NHS w Wielkiej Brytanii (odpowiednik NFZ), realizując program finansowego ograniczania niepotrzebnych procedur, wskazał wśród nich także na artroskopową dekompresję stawu ramiennego.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę