Cierpisz? Wymień sobie staw na lepszy

01.10.2018
Stawy bolące - jaka rada?

Naukowcy z Wydziału Technologii Chemicznej Politechniki w Kownie (KTU), opracowali sztuczną kość, która może być stosowana do leczenia - choroby zwyrodnieniowej stawów. Kompozyt imituje złożoną strukturę kostno-chrzęstną stawu.

Według Światowej Organizacji Zdrowia ok. 10 proc. mężczyzn i 18 proc. kobiet w wieku powyżej 60 lat cierpi na zapalenie kości i stawów. Osoby po 55. roku życia odczuwają ból średnio w czterech stawach. Choroba zwyrodnieniowa stawów zwykle dotyczy: kolan, bioder, kręgosłupów i stóp.

Zazwyczaj leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów wiąże się ze stosowaniem leków przeciwzapalnych dostępnych w postaci tabletek, syropów, kremów lub płynów. Chemicy KTU prezentują inne podejście – opracowali dwufunkcyjne rusztowanie w formie implantu kompensującego chrząstkę i ubytki kości.

- Wiele osób cierpi na bolesne stawy, z reguły chodzi o stany zapalne. Tworzenie nowych kompozytów w celu rozwiązania tego problemu jest szczególnie trudne - tkanki chrząstki odnawiają się bardzo powoli i tworzą złożoną strukturę wraz z kością - mówi Simona Misevičiūtė, specjalistka z zakresu chemii stosowanej, która prowadziła eksperymenty pod nadzorem dr Alisy Palavenienė.

Rusztowanie stworzone w KTU ma na celu kompensację wad chrząstki i kości. Wykonane z kilku różnych materiałów: hydroksyapatytu, żelatyny i chitozanu - rusztowanie imituje złożoną strukturę kostno-chrzęstną i zapewnia funkcjonalność stawu.

Jednym z elementów nowego kompozytu jest żelatyna, tani produkt powszechnie stosowany w przemyśle kulinarnym i kosmetycznym. Ta klarowna, twarda i prawie pozbawiona smaku substancja, uzyskana z kolagenu zwierzęcego, jest wysoce biologicznie zgodna, biodegradowalna i ma niskie właściwości antygenowe. Możliwości modyfikacji takich kompozytów są liczne. Rusztowania modelowano za pomocą warstwowych kombinacji polimerów, a porowatą strukturę rusztowania osiągnięto przez liofilizację.

- W inżynierii kości ludzkiej wykorzystuje się interdyscyplinarną wiedzę z zakresu chemii, biologii, farmacji i anatomii. Nowe badania mają na celu rozwiązanie najbardziej palących problemów współczesnego starzejącego się społeczeństwa. Chociaż te eksperymenty są zaledwie początkiem wielkiego przedsięwzięcia, cieszymy się, że dotrzymujemy kroku globalnym tendencjom - mówi dr Alisa Palavenienė.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę