Wydłuż sobie życie

29.11.2018
Jak zatrzymać młodość foto: pixabay

Przeprowadzono eksperyment, który pozwolił wskazać na najbardziej efektywne sposoby zachowania młodego wieku. Wielkim odkryciem z pewnością nie było stwierdzenie, że chodzi o aktywność fizyczną, natomiast przełomem jest określenie indeksów “młodości” i podanie sposobu, który najbardziej efektywnie “powstrzymuje starość”.

Chodzi o ostatnią naukową publikację specjalistów z Uniwersytetu w Lipsku, których pracą kierował prof. Ulrich Laufs.

Do udziału w eksperymencie zaproszono 266 młodych i zdrowych uczestników, którzy nie prowadzili aktywnego stylu życia.

Badacze losowo podzielili ochotników na cztery grupy:
- w pierwszej realizowano trening wytrzymałościowy (biegi, pływanie, jazda na rowerze);
- w drugiej przeprowadzano trening interwałowy o wysokiej intensywności (po rozgrzewce, cztery cykle intensywnego biegu na przemian z wolnym truchtem i okres odpoczynku);.
- w trzeciej podstawą aktywności fizycznej był trening oporowy (siłowy) obejmujący wzmacnianie i budowę poszczególnych partii mięśni (m.in. podnoszenie ciężarów);
- w czwartej (kontrolnej) ważne było zachowanie dotychczas preferowanego siedzącego trybu życia.

Eksperyment trwał pół roku, w trakcie którego aktywne fizyczne osoby musiały uczestniczyć w zajęciach trzy razy w tygodniu po 45 minut każde. Test ukończyły 124 osoby.

Badacze pobierali próbki krwi od uczestników eksperymentu, raz na początku badania, a następnie ponownie, kilka dni zakończeniu sesji treningowej (pod koniec badania).

W ramach analizy krwi badano długość telomerów i ich aktywność w białych krwinkach. Naukowcy odkryli, że największe korzyści z aktywnego trybu życia odniosły osoby, które uczestniczyły w treningach wytrzymałościowym i interwałowym.

- U ochotników, którzy wykonywali trening wytrzymałościowy i intensywny, zwiększyła się aktywność telomerazy (dwu- trzykrotnie) i długość telomerów, których kondycja jest ważne w procesie starzenia się organizmu oraz zdolności jego regeneracji - mówi prof. Laufs.

Uczony stwierdził, że trening oporowy nie przyniósł znaczących efektów. Oczywiście najgorzej wypadły te osoby, które kontynuowały swoisty bezruch.

- Badanie identyfikuje mechanizm, dzięki któremu trening poprawia zdrowie i oddala proces starzenia się - zauważa prof. Laufs.

Ta metoda może pomóc w zaprojektowaniu badań wykorzystujących długość telomeru jako wskaźnika wieku biologicznego. Gdy telomery ulegają skróceniu, materiał genetyczny zaczyna się pogarszać, a to powoduje, że komórka starzeje się i następuje proces śmierci komórkowej. Telomeraza (enzym) - co prawda - pomaga utrzymać długość telomerów, ale wraz z wiekiem telomeraza staje się znacznie mniej aktywna, co wpływa na starzenie się komórek.

Współautor badania, dr Christian Werner z Saarland University mówi: nasze dane potwierdzają aktualne wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, że ćwiczenie “oporu” powinno być tylko uzupełnieniem treningu wytrzymałościowego, a nie jego substytutem.

Naukowcy sugerują, że ćwiczenia mogą stumulować poziom tlenku azotu - wolnego rodnika we krwi, który wpływa na funkcję naczyń krwionośnych i krążenie krwi, a więc potencjalnie oddziałuje na procesy starzenia na poziomie komórki.

- Z ewolucyjnego punktu widzenia trening wytrzymałościowy i intensywny są odpowiednikami życia naszych przodków, którzy byli zmuszani do częstego podróżowania w poszukiwaniu żywności i podejmowania walki, a niekiedy salwowania się ucieczką przed niebezpieczeństwem - twierdzi dr Werner.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę