Żelazo we krwi: równowaga wskazana

22.07.2019
Żelazo - ważna równowaga foto pixabay

Według nowych badań wyższy naturalny poziom żelaza we krwi jest zarówno dobry, jak i zły dla kondycji układu sercowo-naczyniowego. W takich okolicznościach bowiem z jednej strony może maleć ryzyko niedrożności tętnic, ale z drugiej strony istnieje większe niebezpieczeństwo powstania zakrzepów krwi.

Takie wnioski płyną z badania, w którym próbowano określić związek między naturalnymi poziomami żelaza w organizmach ludzkich, a kondycją układu krążenia, w tym: grubością ściany tętnicy szyjnej, tworzeniem się w niej blaszki miażdżycowej oraz powstawaniem zakrzepicy żył głębokich.

Naukowcy odkryli, że wyższy poziom żelaza w organizmie zwiększa ryzyko pojawienia się zakrzepicy żył głębokich, ale równocześnie zmniejsza niebezpieczeństwo powstawania blaszki miażdżycowej. Prowadzone analizy nie wykazały jednocześnie wpływu żelaza na grubość ścian tętnicy szyjnej.

Wyniki doświadczenia opublikowano w najnowszym Journal of the American Heart Association. Są one zgodne z wcześniejszymi ustaleniami, według których wyższy poziom żelaza chroni przed miażdżycą, ale także zwiększa ryzyko powstania w innym mechanizmie - zakrzepicy.

Badania prowadzili naukowcy z Imperial College London w Wielkiej Brytanii, w trakcie których przeanalizowali dane genetyczne ok. 0,5 mln osób z uwzględnieniem ponad 900 warunków, które mogłyby mieć wpływ na poziom żelaza w organizmie. Chodzi zarówno o zaburzenia genetyczne, jaki i o czynniki zewnętrzne na przykład zanieczyszczenie środowiska.

Podczas analizy danych DNA wykryto markery genetyczne, korelujące z wyższymi naturalnymi poziomami żelaza. Dane te powiązano z grubością ścian tętnic szyjnych, zagrożeniem tworzenia się blaszek miażdżycowych i przypadkami powstania zakrzepicy żył głębokich.

Miażdżyca powstaje gdy cholesterol i inne substancje tłuszczowe osadzają się na ścianach tętnic. Blaszka miażdżycowa może ostatecznie doprowadzić do lokalnego zakrzepu powodującego częściowe lub całkowite ograniczenie przepływ krwi. W efekcie istnieje zagrożenie powstania udaru mózgu lub zawału serca (zawał serca i udar niedokrwienny mózgu są głównymi powikłaniami zmian miażdżycowych w naczyniach wieńcowych lub mózgowych).

Dr Dipender Gill ze Szkoły Zdrowia Publicznego w Imperial College w Londynie twierdzi, że czas na analizę wpływu żelaza podawanego w formie suplementacji na cholesterol, powstawanie zakrzepów krwi i zwężenie przekroju tętnic.

Żelazo stanowi ważny składnik w organizmie człowieka, chociażby ze względu na fakt, że jest niezbędne do przenoszenia tlenu w krwiobiegu - przypomina dr Dipender Gill i dodaje, iż zapewnienie optymalnej ilości żelaza w organizmie to proces niezwykle złożony i delikatny. Niedobór żelaza może prowadzić do niedokrwistości, ale zbyt duże jego stężenie grozi szeregiem problemów, jak chociażby uszkodzeniem wątroby. W efekcie pojawić się mogą m.in.:przewlekłe zmęczenie, bezsenność, stany podgorączkowe, wypadanie włosów, sucha skóra, rozdwajanie się paznokci, bóle stawowe.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę