e-papierosy zabijają na różne sposoby

11.10.2019
e-papierosy zagrożeniem dla życia foto: pixabay

Rośnie liczba raportów dotyczących niebezpiecznych zdarzeń związanych z wybuchem baterii w e-papierosach. Ostatnio coraz częściej pojawiają się także doniesienia o śmiertelnych zmianach w płucach u palaczy, którzy eksperymentują z nowym sposobem palenia tytoniu i … marihuany.

Niewinnie wyglądający elektroniczny papieros, gdy wybuchnie w czasie wkładania go do ust - może poważnie zranić twarz i jamę ustną palacza. Opisywano już sytuacje, w których wybuch był tak silny, że ostre kawałki metalu oraz plastikowe części uszkadzały czaszkę i wbijały się w mózg pechowców. Coraz więcej raportuje się śmiertelnych przypadków takich zdarzeń.

W USA zarejestrowano ponad tysiąc niebezpiecznych incydentów, część z nich zakończyła się śmiercią użytkowników nowej technologii palenia papierosów.

Według National Pu Fire Data Center co trzeci, spośród udokumentowanych przypadków eksplozji e-papierosów, do jakich doszło w USA od 2009 r., skutkował poważnym, trwałym uszkodzeniem ciała.

Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC)  raportuje, że do lipca 2019 r. zarejestrowano 1080 osób, u których zdiagnozowano choroby płuc, mające bezpośredni związek z paleniem e-papierosów.

Według New York Times 17-latek z Nowego Jorku zmarł 4 października 2019 r. z powodu choroby płuc związanej z paleniem e-papierosów. To najmłodsza ofiara niebezpiecznego nałogu.

Z raportu CDC, opublikowanego na początku października 2019 r., wynika, że śmiertelne choroby płuc są najprawdopodobniej spowodowane toksycznymi oparami chemicznymi wytwarzanymi w wyniku palenia e-papierosów. Opary te bezpośrednio uszkadzają płuca palaczy.

Lekarze uważają, że przyczyną tych chorób jest ekspozycja organizmu na chorobotwórcze związki chemiczne. Nadal nie jest jasne, jakie substancje są szczególnie niebezpieczne. Ostatnio CDC stwierdziło, że główną przyczyną zła mogą być produkty zawierające tetrahydrokannabinol - organiczny związek chemiczny z grupy kannabinoidów (THC). W płucach u ponad 75 proc. hospitalizowanych pacjentów wyodrębniono związki THC - aktywny składnik marihuany.

Objawy chorób płuc, których doświadczają palacze  e-papierosów obejmują duszność, kaszel i ból w klatce piersiowej, a w niektórych przypadkach występują także: nudności, wymioty, gorączka i utrata masy ciała.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę