Drzemiesz w dzień? To dobrze! Albo i nie…

18.09.2019
Drzemka, o czym świadczy foto pixabay

Jedna trzecia dorosłych osób w krajach rozwiniętych nie jest w stanie spełnić ważnego warunku zdrowego trybu życia - siedmiu godzin snu w nocy. Efekt jest taki, że wielu osobom zamykają się oczy w trakcie wykonywania codziennych obowiązków domowych, służbowych, a nawet w czasie relaksu. Taka przypadłość może oczywiście zwiastować większe problemy zdrowotne niż proste wyrównywanie deficytu snu. Naukowcy wciąż zastanawiają się czy krótka drzemka w dzień to dobrze, czy źle.

Ludzkie ciało, szczególnie umysł są tak skonfigurowane, że domagają się wyłączenia z aktywności przynajmniej na 8 godzin w ciągu doby. Nieprzestrzeganie tego warunku skutkować może wieloma problemami zdrowotnymi, zarówno fizycznymi, jak i psychicznymi.

Wcześniejsze badania wykazały, że osoby z genetycznymi predyspozycjami do chorób serca mogą zmniejszyć to ryzyko, zapewniając odpowiednią ilość snu. Jednak uwaga, zbyt dużo lub za mało snu naraża ludzi na… zawał serca.

Dlaczego?

Szczerze mówiąc, badacze wciąż nie dają jasnej odpowiedzi. Prof. Yue Leng i prof. Kristine Yaffe z wydziału psychiatrii Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco, napisały niedawno artykuł opublikowany w Heart of BMJ, w którym przyznają, że naukowcy  wciąż mają więcej pytań niż odpowiedzi na temat medycznych aspektów drzemki. Czy są planowane, czy nieplanowane? Jaki jest ich cel? Czy występują okresowo, gdy jest to potrzebne organizmowi, czy bardziej stanowią element kultury. Czy pięciominutowe podsypianie liczyć można jako krótkotrwały sen? Dopóki nie uzyskamy odpowiedzi na te pytania, implikacje drzemki są trudne do określenia.

Naukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Lozannie w Szwajcarii wykorzystali w badaniu dane pochodzące od 3462 osób bez historii chorób sercowo-naczyniowych. Sprawdzono jak często i jak długo uczestnicy statystycznych analiz popadają w drzemkę i w jakim stanie są ich serca.

W ciągu następnych pięciu  lat badacze odnotowali 155 śmiertelnych przypadków wśród uczestników badania.

Zauważono znacznie mniejsze ryzyko tych zdarzeń u ludzi, którzy drzemali raz lub dwa razy w tygodniu w porównaniu do osób, które w ogóle nie ucinały sobie drzemki.

Naukowcy wykazali, że nie znaleźli związku między długością czasu przeznaczanego na ponadnormatywny sen w dzień a częstotliwością występowania zdarzeń medycznych o kardiologicznym podłożu.

Ich badania opierają się na metaanalizie z 2015 r. opublikowanej przez Sleep Research Society .

Naukowcy z Uniwersytetu Tokijskiego, a więc z kraju, w którym drzemanie w ciągu dnia jest oznaką dobrze wykonywanych obowiązków – ocenili 11 badań, wykazujących, że drzemki i zdrowie serca wydają się podążać za krzywą w kształcie litery „J”. Oznacza to, iż ryzyko problemów z sercem wśród osób drzemiących w czasie dnia spada do pewnego punktu, ale wraz ze wzrostem częstotliwości podsypiania - dramatycznie rośnie.

Naukowcy stwierdzili, że drzemki krótsze niż 30 minut - powszechnie określane jako „wsparcie energetyczne” - są korzystne w zapobieganiu chorobie wieńcowej serca, ale wydają się mieć odwrotny efekt, jeśli ludzie śpią dłużej. Nie oznacza to, że nadmierny sen jest szczególnie szkodliwy dla serca. Potrzeba zaśnięcia w czasie dnia raczej jest objawem innej choroby, skutkującej także problemami kardiologicznymi. Drzemki w ciągu dnia bywają u osób w zaawansowanym wieku jednym z objawów demencji.

Dr Anil Rama, dyrektor medyczny i założyciel laboratorium medycyny snu, związany z Kaiser Permanente San Jose Medical Center (USA) uważa, że najważniejsze jest sprawdzenie, czy nocny sen jest zdrowy i wolny od takich zdarzeń jak przebudzenia, zaburzenia oddychania i inne problemy, które uniemożliwiają faktyczny odpoczynek.

- Moim zdaniem analizowanie czasu trwania lub częstotliwości drzemek nie ma znaczenia. Istotne pytanie jest takie: czy śpimy zdrowo? Jeśli tak, można przypuszczać, że drzemka powinna być korzystna dla organizmu. Powstaje jeszcze jedno ważne pytanie, czy drzemka pomaga sercu, czy też może osoby, które mają możliwość ucięcia sobie drzemki w dzień, faktycznie mniej się stresują – dodaje dr Anil Rama.

- Wiemy, że sen jest niezbędny do utrzymania dobrego zdrowia. Sen to czas, w którym ciśnienie krwi i częstość akcji serca obniżają się, więc prawdopodobnie stan ten odgrywa ważną rolę w utrzymaniu serca w należytej kondycji – dopowiada dr Anil Rama. Uważa on, że dopóki ktoś nie ma problemów z bezsennością spanie w dzień nie niesie zagrożeń, nie ma nic złego w drzemce, niezależnie czy będzie trwała 20, 30, czy 90 minut.

- Jeśli sen w trakcie nocy przebiega modelowo, nie powinniśmy drzemać w ciągu dnia. Ważne, aby szanować potrzeby organizmu. Nie wolno zwalczać zmęczenia na przykład kofeiną, bo bez wątpienia będzie to miało negatywny wpływ na zdrowie układu sercowo-naczyniowego.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę