Bezsenność uderza w układ krążenia

18.11.2019
Bezsenność odkłada się na sercu

Problemy ze snem często mają negatywny wpływ zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Naukowcy twierdzą, że bezsenność może prowadzić do chorób sercowo - naczyniowych.

Według badań przeprowadzonych na University of Pennsylvania, jeden na czterech dorosłych Amerykanów doświadcza krótkotrwałej tzw. ostrej bezsenności. Oznacza to problemy ze snem przez krótki okres, głównie z powodu stresu. 75 proc. osób borykających się z taką właśnie dolegliwością samodzielnie wychodzi z niepożądanego stanu. Pozostali nie potrafią sobie poradzić z bezsennością, która z reguły staje się przewlekła (co najmniej trzy źle przespane noce w tygodniu przez nie mniej niż trzy miesiące).

Zarówno ostra, jak i przewlekła bezsenność może powodować popadanie w drzemkę w ciągu dnia, a także problemy z koncentracją i pamięcią. Stan taki skutkuje również brakiem energii.

Autorzy opracowania, opublikowanego w Neurology, sugerują, że rozpoznanie bezsenności, szczególnie u młodych ludzi, może zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych w ich późniejszym życiu.

Naukowcy tezę tę przedstawili na podstawie danych zgromadzonych w China Kadoorie Biobank. Analizowano stan zdrowia osób w wieku od 30 do 79 lat, u których w początkowym etapie badań nie zdiagnozowano żadnych chorób serca.

Naukowcy analizowali trzy objawy bezsenności, utrzymujące się przez co najmniej trzy dni w tygodniu. Objawami tymi były: problemy z zasypianiem, budzenie się trakcie nocy i zbyt wczesne wybudzanie się nad ranem.

Badacze śledzili wszystkich ochotników przez około dekadę. W tym czasie zidentyfikowali 130 032 przypadków zawału serca, udaru mózgu i innych schorzeń obejmujących układ sercowo – naczyniowy.

Analiza wykazała, że uczestnicy, którzy zgłaszali występowanie wszystkich trzech objawów bezsenności, mieli o 18 proc. większe ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych w porównaniu z tymi, którzy wysypiali się bez większych problemów.

Badacze stwierdzili, że osoby, które z trudem zasypiały, obciążone są 9 proc. większym ryzykiem rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, podczas gdy u ludzi, budzących się zbyt wcześnie - wskaźnik ten wynosi 7 proc.

- Związek między bezsennością a chorobami układu krążenia jest najsilniejszy u młodych osób i tych, u których nie zdiagnozowano nadciśnienia na początku badania - mówi odpowiedzialny za projekt dr Liming Li z Uniwersytetu Pekińskiego.

- Obejmując opieką osoby, które mają problemy ze snem, wprowadzając na przykład terapie behawioralne, możemy zmniejszyć liczbę udarów i zawałów serca – ocenia dr Liming Li.

 

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę