Weganie wygrywają zdrowie

04.04.2019
Bez mięsa zdrowo foto pixabay

Niedawno grupa naukowców z Loma Linda University School of Public Health w Kalifornii szczegółowo przeanalizowała zmiany metaboliczne, jakie mogą przynieść diety wegańska i wegetariańska. Swoje ustalenia opublikowali w The Journal of Nutrition.

Naukowcy przeanalizowali osocze, mocz i tkankę tłuszczową każdego z uczestników eksperymentów. Przetestowano szereg markerów, w tym karotenoidy, izoflawonoidy, tłuszcze nasycone i tłuszcze nienasycone oraz witaminy.

Zgodnie z oczekiwaniami grupa wegańska miała najwyższy poziom bioaktywnych markerów, które zapobiegają chorobom. U nich to zarejestrowano najwyższe poziomy karotenoidów, izoflawonów. Tuż za nimi byli wegetarianie.

Weganie mieli także najwyższy poziom kwasów omega-3 i najniższy poziom kwasów tłuszczowych.

- Świadomość, że zdrowszy profil biomarkerów uzyskuje się dzięki diecie opartej na roślinach, powinna motywować ludzi do rozumnego podejścia do nawyków żywieniowych, które promują dobre zdrowie i zapobiegają chorobom – twierdzi prof. Fayth Miles.

Badanie obejmowało dużą liczbę uczestników, co sprawia, że są godne zaufania.

Naukowcy wciąż nie wiedzą jednak jak biomarkery mogą się różnić w zależności od czynników nieżywieniowych, takich jak tempo przemiany materii i mikrobiom.

Z pewnością przeprowadzone badania są dobrą wiadomością dla osób stosujących dietę roślinną, ale stanowią także istotną podstawę do dalszych naukowych analiz. Dotychczas naukowcy zbierali materiał korzystając z informacji pozyskiwanych od uczestników, którzy opisywali swoją dietę za pomocą dzienników żywieniowych. Nie jest to jednak wiarygodna metoda.

- Częste jest niedostateczne lub nadmierne raportowanie, które część uczestników badań traktuje jako element promocji ulubionego przez nich trybu życia inni zaś - jako uciążliwy obowiązek, który chcąc nie chcąc należy wypełnić.

Teraz naukowcy potrafią opracować wiarygodny sposób oceny diety za pomocą biomarkerów. Może to pomóc w potwierdzeniu wyników i uniknięciu niektórych problemów związanych z raportowaniem.

Zrozumienie, w jaki sposób żywienie wpływa na zdrowie, jest złożonym obszarem badań. Nie ma dwóch osób, które stosują dokładnie taką samą dietę. Mamy nadzieję, że dzięki zrozumieniu profili biomarkerów, związanych z różnymi produktami spożywczymi, łatwiej będzie wybrać powiązania między nimi a zwiększonym ryzykiem konkretnej choroby.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę