Chora nerka - wymiana ostatecznością

17.07.2019
Autor: WMC

Dializy i przeszczep stanowią wierzchołek góry lodowej problemów z nerkami. Takie są konsekwencje przebiegu najcięższych postaci choroby. Chociaż mówimy o nich najczęściej, to na szczęście konieczność wdrożenia dializy lub przeprowadzenia przeszczepu nerek występuje niezmiernie rzadko.

Gdy nerki poważnie chorują foto: pixabay

Strach przed takim scenariuszem paraliżuje. Do takiego stanu rzeczy możemy doprowadzić tylko wówczas gdy panicznie boimy się poznać diagnozę. W przypadku nerek strach jest najgorszym z doradców, gdyż narząd zaatakowany chorobą praktycznie się nie regeneruje. Tymczasem wcześnie podjęte leczenie farmakologiczne daje znakomite rezultaty. Zmiany chorobowe mogą być skutecznie zastopowane i w zasadzie, należycie zdiagnozowany i prawidłowo leczony pacjent, żyje długie lata bez najmniejszych uciążliwości związanych z niedomaganiem nerek.

Dobra cecha - cierpliwość
Problemów jest wiele. Statystyka mówi, że u połowy spośród osób po 60. roku życia obraz nerek nie jest prawidłowy. W wielu przypadkach taki stan  rzeczy wymaga jedynie obserwowania rozwoju sytuacji. Torbiel, o ile nie zmienia struktury, nie rośnie - nie musi spędzać snu z oczu, chociaż oczywiście wymaga systematycznej kontroli.

Postępowanie w leczeniu – niezależnie od powagi sytuacji - zawsze jest kilkuetapowe.

Po pierwsze, należy zdiagnozować chorobę, która uszkadza nerki.

Po drugie, trzeba rozpoznać w jakim stadium jest ta choroba.

Po trzecie, niezbędne jest uchwycenie czynników, które powodują progresję choroby.

Ustawienie skutecznego leczenia nie zawsze musi być skoncentrowane wyłącznie na nerkach. Ważne jest określenie czynników negatywnie oddziałujących na chory narząd. Z pewnością skuteczna terapia musi obejmować schorzenia degenerujące nerki. Wśród nich wymienić trzeba: cukrzycę, nadciśnienie i choroby układu moczowego.

Bez względu na spektrum interwencji medycznej, walka z chorobami nefrologicznymi wymaga, zarówno od lekarza, jak i od pacjenta - cierpliwości. Trudno oczekiwać spektakularnych sukcesów już w pierwszych dniach od rozpoczęcia terapii. Skrupulatne stosowanie się do zaleceń lekarza daje mocną podstawę w walce o przezwyciężenie problemów zdrowotnych.  

Z pewnością dużym problemem są dializy, którym muszą towarzyszyć istotne restrykcje dietetyczne. Z czasem trzeba nawet ograniczyć przyjmowanie płynów, gdyż dializowany narząd przestaje stopniowo „oddawać” mocz. Bywa, że podczas dializy pacjent zaczyna odczuwać ból. To kolejny problem, z którym należy sobie radzić podczas tej formy utrzymywania chorego w jak najlepszej kondycji.

Dializa jest problemem, dlatego prowadzone są zaawansowane prace, mające na celu zbudowanie miniaturowej sztucznej nerki, dzięki której można by spędzać aktywnie dzień. Testowane są urządzenia domowego użytku, przy pomocy których pacjent mógłby oczyścić organizm z toksyn podczas snu, a później, w czasie dnia bez większych ograniczeń funkcjonować.

Jeśli chodzi o rozwiązania przyszłościowe, to z pewnością należą do nich hodowle komórek macierzystych namnażane na szkielecie z kolagenu. Udaje się już wytworzyć warstwy komórek nabłonka odpowiadające strukturze tkanki pęcherza moczowego. Przyszłość daje nadzieję.

Pozostałe aktualności
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę