Bez estrogenu komórki macierzyste mięśni nie dają rady

31.07.2019
Estrogen na mięśnie foto pixabay

Badania, przeprowadzone przez naukowców z New University of Minnesota Medical School, są jednymi z pierwszych, które pokazują, że estrogen jest niezbędny do utrzymania kondycji komórek macierzystych mięśni.

W artykule, opublikowanym właśnie w Cell Reports , prof. Dawn Lowe i prof. Michael Kyba z University of Minnesota Medical School dowiedli ponad wszelką wątpliwość, że u kobiet estrogen jest niezbędny do utrzymania w odpowiedniej kondycji i należytego funkcjonowania komórek macierzystych mięśni.

W badaniu wykorzystano myszy, którym usunięto chirurgicznie jajniki, w tym myszy z niedoborem receptora estrogenowego w komórkach macierzystych mięśni. U obserwowanych gryzoni oceniano zdolność mięśni do regeneracji. Okazało się, że utrata estrogenu lub delecja genetyczna receptora estrogenowego (aberracja polegająca na utracie fragmentu materiału genetycznego) doprowadzają do dramatycznego spadku liczby komórek macierzystych (od 30 do 60 proc.) w pięciu różnych grupach mięśni myszy. Komórki bez wsparcia estrogenu miały poważne trudności z odtwarzaniem i budową tkanki mięśniowej.

Zespół badawczy, realizujący eksperyment w New University of Minnesota Medical School, współpracowali z naukowcami z Finlandii, którzy z kolei wykonywali biopsje mięśni u kobiet na krótko przed i po przejściu menopauzy. Z ich ustaleń wynikało, że u kobiet liczba komórek satelitarnych (wyspecjalizowane komórki macierzyste konieczne do regeneracji powysiłkowej i hipertrofii mięśni) dramatycznie spadała wraz z obniżonym poziomem estrogenów w surowicy.

- Dawno temu zgłębiliśmy rolę estrogenu w procesach rozrodczych, teraz przekonaliśmy się w jaki sposób ten hormon oddziałuje na kondycję mięśni – zapewnia prof. Dawn Lowe,

 

Wiadomo, że terapia zastępcza estrogenami - w przypadku objawów menopauzy - może pomóc także w utrzymaniu kondycji mięśni. Jednak standardowa hormonalna terapia zastępcza zwiększa również ryzyko zachorowania na raka z powodu działania estrogenu na tkanki mięśni piersi i śluzówkę macicy.

 

Istotne jest zapewne to, że jednym z celów naukowej pracy zespołu specjalistów z New University of Minnesota Medical School byłaanaliza nowej klasy leku, o którym wiadomo, że oddziałuje z receptorami estrogenowymi w sposób, który nie wpływa na tkankę mięśniową piersi lub endometrium (błona śluzowa naturalnie wyściełająca jamę macicy). Ustalono, że nowy lek jest w stanie stymulować sygnał estrogenowy w komórkach macierzystych mięśni i potencjalnie chronić starzejące się kobiety przed utratą komórek mięśniowych z powodu procesów towarzyszących menopauzie. W ten sposób można uwolnić się od ryzyka związanego z konwencjonalną hormonalną terapią zastępczą.

Doniesienie o ustaleniach naukowców, opisane w Science Daily, nie podaje kto finansował badanie, a przecież taka zależność może mieć pewien wpływ (chociaż nie powinna) na przebieg procesu badawczego.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę