Dieta sprawnego umysłu

08.03.2019
Dieta na zdrowie mózgu foto pixabay

Dieta bogata w owoce i warzywa, w umiarkowanym stopniu w orzechy, ryby i alkohol oraz ograniczająca mięso i pełnotłuste produkty mleczne - to droga do zgrabnej sylwetki? Być może, ale nie tylko. W ten sposób pracujesz na lepszą pamięć i zdolność myślenia.

Zachowanie odpowiedniej diety w młodości skutkuje lepszymi zdolnościami zapamiętywania i poznawczymi w starszym wieku - wynika z badania opublikowanego  6 marca 2019 r. w Neurology, czasopiśmie medycznym Amerykańskiej Akademii Neurologii.

- Nasze odkrycia wskazują, że utrzymanie dobrych praktyk żywieniowych przez całe dorosłe życie może pomóc w zachowaniu "zdrowia" mózgu w starszym wieku - powiedziała Claire T. McEvoy, doktorantka Queen's University Belfast w Irlandii Północnej.

W badaniu uczestniczyło 2 621 osób, które na początku projektu badawczego miały średnią wieku 25 lat. Eksperyment realizowany był przez 30 lat. Wszyscy uczestnicy byli pytani na początku badania o stosowaną dietę. Takie samo pytanie zadano po upływie siedmiu latach i 20 lat później. Funkcje poznawcze uczestników testowano dwukrotnie, gdy mieli ok. 50 i 55 lat.

Wzorce dietetyczne uczestników zostały ocenione pod kątem tego, jak ściśle przestrzegali trzech diet zdrowych dla serca: diety śródziemnomorskiej, diety DASH i APDQS.

Dieta śródziemnomorska koncentruje się na: pełnych ziarnach, owocach, warzywach, zdrowych tłuszczach nienasyconych, orzechach, roślinach strączkowych i rybach, ograniczając czerwone mięso, drób i pełnotłuste produkty mleczne.

Dieta DASH kładzie nacisk na zboża, warzywa, owoce, niskotłuszczowe produkty mleczne, rośliny strączkowe i orzechy, ogranicza mięso, ryby, drób, tłuszcze nasycone, słodycze i sód.

Dieta APDQS opiera się na owocach, warzywach, roślinach strączkowch, niskotłuszczowych produktach mlecznych, rybach, a ogranicza smażone potrawy, słone przekąski, słodycze, wysokotłuszczowe produkty mleczne i słodzone cukrem napoje bezalkoholowe.

Uczestnicy badania zostali przydzieleni do trzech grup - w zależności od stosowania określonej diety. Z kolei w każdej z tych trzech grup wyodrębniono jeszcze po trzy podgrupy o: wysokim, średnim i niskim poziomie przestrzegania zaleceń dietetycznych.

Naukowcy odkryli, że ludzie, którzy stosowali dietę śródziemnomorską i dietę APDQS, notowali najmniejszy spadek zdolności poznawczych w starszym wieku. Pod tym względem DASH wypadła najsłabiej, w zasadzie jej dobroczynnego skutku na kondycję mózgu nie zauważono.

Osoby, które deklarowały najwyższą wierność diecie śródziemnomorskiej o 46 proc. rzadziej doświadczały problemów z umiejętnościami myślenia niż osoby o niskim stopniu przywiązania do tej diety. Spośród 868 osób pieczołowicie stosujących dietę zaledwie 9 proc. miało problemy z testami na umiejętności myślenia, w porównaniu do 29 proc. spośród 798 osób przypisanych do grupy deklarującej niezbyt ścisłe przestrzeganie diety.

W grupie ludzi o średnim reżimie utrzymywania diety śródziemnomorskiej dominowały owoce (średnio 2,3 porcji dziennie) i warzywa (2,8 porcji), w porównaniu do 4,2 porcji owoców i 4,4 porcji warzyw w grupie ściśle stosującej tę dietę.

Z kolei osoby skrupulatnie przestrzegające diety APDQS osiągały o 52 proc. lepsze wyniki testów niż ludzie w mniejszym stopniu realizujący tę dietę. Spośród 938 osób, które deklarowały bezwzględne stosowanie diety, zaledwie 6 proc. prezentowało kiepskie umiejętności myślenia, w porównaniu do 32 proc. z 805 osób najmniej związanych ze stosowaną dietą.

W przypadku diety APDQS, grupa „średnia” zjadła dziennie 2,7 porcji owoców i 4,3 warzyw, w porównaniu do 3,7 i 4,4 - dla grupy „wysokiej”.

Wyniki analizy korygowano o czynniki, które mogłyby wpływać na funkcje poznawcze i zdolność myślenia, takie jak: poziom wykształcenia, palenie tytoniu, cukrzyca i aktywność fizyczna.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę