Antybiotyki niebezpieczne dla zastawek serca

17.09.2019
Uwaga na antybiotyki

Naukowcy stwierdzili, że ryzyko wystąpienia poważnych chorób serca może się podwoić, w przypadku stosowania powszechnie przepisywanych antybiotyków.

Badanie, opublikowane we wrześniu 2019 r., wykazało, że osoby przyjmujące fluorochinolony (m.in. cyprofloksacynę, moksyfloksacynę, lewofloksacynę, gemifloksacynę) obciążone były zwiększonym ryzykiem rozwoju niedomykalności zastawek aortalnej i mitralnej, która może prowadzić do niewydolności serca.

- To uzupełnia listę poważnych zdarzeń niepożądanych związanych z fluorochinolonami. Leki te powinny być podawane tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne – uważa prof. Mahyar Etminan z  University of British Columbia, główny autor badania.

National Institutes of Health (USA) podaje, że ta klasa leków jest antybiotykiem o szerokim zakresie działąnia, stosowanym przeciwko infekcjom bakteryjnym, takim jak: bakteryjne zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, zapalenie zatok i infekcje dróg moczowych.

Etminan wraz z zespołem przeanalizowali dane z dużej prywatnej bazy rekordów prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych w USA oraz z systemu zgłaszania działań niepożądanych Agencji ds. Żywności i Leków (FDA).

Wśród losowej próby ponad 9 mln pacjentów naukowcy zidentyfikowali 12505 przypadków niedomykalności zastawek.

Według Etminana, ekspozycja na fluorochinolony wiąże się z prawie 2,5-krotnie większym ryzykiem wystąpienia problemów z zastawką serca. Ryzyko to  było najwyższe w ciągu 30 dni od użycia specyfiku. Jednak nawet te osoby, które od 60 dni nie przyjmowały już fluorochinolonów, wciąż obciążone były 50 proc. większym ryzykiem wystąpienia problemów z zastawką serca w porównaniu do pacjentów stosujących np. amoksycylinę.

- Zbyt pochopne przepisywanie tej grupy leków może powodować zarówno oporność na antybiotyki, jak i poważne problemy z sercem - powiedział Etminan. Wskazał on, że chociaż ten rodzaj specyfiku jest wygodny w użyciu, w wielu przypadkach istnieją inne opcje dla pacjentów.

Dr Raymond Durkin , ze St. Luke's University Health Network w Betlejem w Pensylwanii (nie związany z badaniem) wyjaśnił, że niedomykalność zastawek aortalnej i mitralnej może mieć postać łagodną lub ciężką.

- Kiedy stan jest łagodny lub umiarkowany, wówczas mogą nie występować żadne objawy, gdy jest poważny – grozi niewydolnością serca, skutkującą na przykład koniecznością wymiany zastawki - powiedział Durkin. Dlatego też za każdym razem przy ordynowaniu antybiotyku powinno brać się pod uwagę zarówno korzyści, jak i zagrożenia związane z antybiotykoterapią.

FDA twierdzi, że badana klasa leków może mieć inny, bardzo poważny wpływ na zdrowie serca: prowadzić np. do pęknięcie aorty. Niebezpieczeństwo to nakłada na lekarzy obowiązek uważnego analizowania sytuacji zdrowotnej pacjentów o podwyższonym ryzyku zdarzeń sercowo – naczyniowych.

- Istnieje również wiele innych potencjalnych działań niepożądanych, przypisywanych tej klasie leków – powiedział Durkin.

W 2013 r. FDA wydała oświadczenie o tym, że fluorochinolony mogą powodować trwałe uszkodzenie nerwów, zwane neuropatią obwodową.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę