Masaż rozstępów, czyli co

16.07.2018
Masaż na rozstępy? /foto pixabay/

Kandydatami na rozstępy są m.in. osoby, które szybko przytyły lub wręcz przeciwnie zrzuciły w krótkim czasie wiele kilogramów, a więc przede wszystkim ciężarne kobiety, ale nie tylko one, bo podobne problemy są udziałem np. osób doświadczających obrzęku limfatycznego.

Rozstępy są konsekwencją stanu, w którym: naskórek, skóra właściwa i powięź powierzchniowa zostały rozciągnięte szybciej niż następuje adaptacja tkanki nabłonkowej (tkanka jest wydłużona i rozciągnięta). Efekt jest taki, że naskórek, ujmując zagadnienie kolokwialnie, staje się pomarszczony.

Większość lekarzy zaleca wczesne leczenie i pielęgnację rozciągniętych tkanek. Nie jest to zadanie łatwe.

Etapy regeneracji tkanek, nie przebiegają liniowo, zazwyczaj nakładają się na siebie i obejmują m.in.:
- homeostazę: krzepnięcie (zamykanie rany i tworzenie tymczasowej matrycy);
-  chemotaksję (reakcja zdolnych do samodzielnego ruchu komórek na kierunkowe chemiczne bodźce);
- proliferację (naprawa, przebudowa tkanki, powstawanie tkanki bliznowatej, które częściowo przywracają strukturę i funkcję tkanki).

W końcowej fazie gojenia się ran zmniejszają się intensywność przebudowy oraz  aktywność metaboliczna.

Zmiany zachodzą również w kolagenie, dzięki czemu zwiększa się wytrzymałość tkanki na rozciąganie. Nowo naprawiona tkanka ma co najwyżej 25 proc. pierwotnej wytrzymałości na rozciąganie. Ten parametr wzrasta z czasem maksymalnie do 80 proc.

W odbudowie i przebudowie dotkniętych obszarów pomocne są olejki gojące skórę, należą do nich: tamanu, nasiona dzikiej róży, awokado i masło shea. Ich działanie uzupełniane jest olejkami eterycznymi: drewno różane, kadzidło, palmarosa i nasiona marchwi.

Łagodne masaże, z zastosowaniem olejów, mogą sprzyjać angiogenezie (proces tworzenia się naczyń włosowatych) towarzyszącej gojeniu się rany.

Nie można jednak do naprawy organizmu przystępować w sposób intuicyjny. Walka z rozstępami jest zbyt poważnym procesem, aby można zaufać przypadkowym masażom oferowanym przez przypadkowe gabinety kosmetyczne, czy ośrodki SPA.

- Pamiętajmy, że badania nad biologicznymi efektami terapii masażem dopiero się rozwijają. Zabiegi manualne są w tym względzie skutecznym orężem, ale nie każdy potrafi się nimi posługiwać - przestrzega Pete Whitridge, od 1988 r. licencjonowany terapauta masażysta założyciel Alliance for Massage Therapy Education, animator wielu międzynarodowych badawczych programów dotyczących terapeutycznych właściwości różnych technik masażu (USA).

Apeluje on do fizjoterapeutów: zachęcam do pracy z rozstępami, ale także z tkankami, które zostały uszkodzone z powodu urazu, operacji, oparzeń, obrzęku limfatycznego. Mamy potencjał, który umiejętnie wykorzystany, może w tego typu przypadkach dać znakomite efekty.

W Warsaw Medical Center fizjoterapię prowadzą specjaliści, których doświadczenie, umiejętności zawodowe i zdobyta wiedza gwarantują zachowanie najwyższych standardów terapeutycznych.

Zapytaj o szczegóły naszych konsultantów.

Kontakt: od pon. do piąt. od 8.00 do 20.00 tel. 608 006 106, 608 006 108, recepcja@wmcenter.pl

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę