Zimno i nikotyna – cudowny środek na otyłość

28.10.2018
Jak tracić kilogramy foto: pixabay

Skuteczna walka z otyłością ma prowadzić poprzez stymulację, oddziałujących na mózg tak zwanych receptorów zimna (kolby Krausego) i acetylocholinergicznych receptorów nikotynowych organizmu. Brzmi poważnie. Nic w tym dziwnego, bo to przecież poważny problem medyczny.

Naukowcy z Wydziału Zdrowia i Nauk Medycznych Uniwersytetu w Kopenhadze znaleźli nową metodę postępowania w walce z otyłością. Zaobserwowali pozytywne rezultaty nowej terapii, w wyniku której następuje zdynamizowanie spalania energii oraz tłumienie apetytu – w efekcie dochodzi do szybkiej utraty wagi.

Taki rezultat osiągnięto prowadząc eksperymenty na myszach. Najpierw uczeni przeanalizowali w jaki sposób mogą być aktywowane tak zwane zimne receptory wyzwalane np. w związku z zimowym pływaniem.

Jak wiadomo, zimne receptory aktywują brązowy tłuszcz odpowiedzialny za: przyspieszenie przemian metabolicznych, uzyskiwanie energii w organizmie człowieka i przetwarzanie jej w ciepło. Przy okazji warto wiedzieć i o tym, że osoby posiadające większą ilość tkanki brązowego tłuszczu, są w mniejszymi stopniu zagrożone powstaniem cukrzycy typu 2.

- Próbowaliśmy znaleźć mechanizmy molekularne, odpowiedzialne za zwiększanie w niskich temperaturach poziomu spalania energii, aby powielić je w produkcie medycznym. Nadzieja ukryta jest w zimnym receptorze - TRPM8. Udało nam się zidentyfikować substancję, która może ją aktywować. Wydaje się, że receptor zimna, sytuowany na powierzchni skóry, wysyła sygnał do mózgu, który następnie aktywuje brązowy tłuszcz przez złącza nerwowe - mówi prof. Christoffer Clemmensen z Uniwersytetu w Kopenhadze.

- Myszy stały się szczuplejsze, gdy podano im mentolopodobną substancję chemiczną (chłodzący icilin), ponieważ w ten sposób doprowadzono do zdecydowanie wyższego metabolizmu. Jednak efekt, który zaobserwowaliśmy, nie byłby wystarczająco silny, aby zapewnić rezultat pożądany przez otyłe osoby. Jeśli chcesz zredukować masę ciała, to nie wystarczy celować tylko w stymulowanie przemiany energii, trzeba stworzyć zdecydowanie ujemny bilans energetyczny, a więc należy również sprawić, aby ludzie mniej jedli - mówi Christoffer Clemmensen.

Naukowcy zaczęli więc szukać czegoś, co mogliby połączyć z icilin. Ich wybór padł na receptor nikotynowy, nazwany tak, gdyż właśnie to nikotyna jest tą substancją, która aktywuje właśnie ten receptor zmniejszający apetyt. Po serii testów specjaliści doszli do wniosku, że w roli aktywatora receptorów nikotynowych najlepiej się sprawdza dimetylofenylopiperazyna (DMPP).

DMPP nie tylko hamuje apetyt, ale ma także zdecydowanie pozytywny wpływ na metabolizm glukozy, w przeciwieństwie np. do nikotyny, która negatywnie wpływa na przemianę tłuszczów w wątrobie i na wrażliwość na insulinę.

- Połączyliśmy icilin i DMPP osiągając zaskakująco pozytywny efekt synergii skutkujący wyraźnym obniżeniem masy ciała. Oznacza to, że dwa plus dwa dają więcej niż czterech. Poszczególne składniki nie powodują wyraźnej obniki wagi ciała, ale gdy je razem podajemy, widzimy dużą jej utratę - wyjaśnia Christoffer Clemmensen.

W testach myszy doświadczyły utraty masy ciała ok. 12 proc. w okresie 20 dni, kiedy otrzymywały leczenie skojarzone. Nie tylko poprawił się u gryzoni metabolizm, ale zniknęła u nich nietolerancja glukozy.

Wyniki testu opisano w badaniu opublikowanym właśnie w czasopiśmie naukowym Nature Communications.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę