Krótki sen = chory układ krążenia

24.05.2019
Serce kocha spać foto pixabay

Naukowcy od dawna są świadomi związku między niedostatecznym czasem snu a problemami ze strony układu krążenia. Nowe badania wskazują na mechanizmy odpowiedzialne za te kłopoty.

Wyniki badań z początku 2019 r. wykazały, że sen poniżej 7 godzin na dobę zwiększa o 27 proc. ryzyko wystąpienia miażdżycy.

Analizy, przeprowadzone przez naukowców z University of Colorado Boulder, wykazały, że brak snu negatywnie wpływa na krążenie, a to w wyniku nadmiernego gromadzenia się złogów tłuszczowych w tętnicach (aterogeneza). Taki stan prowadzi do udarów mózgu oraz zawałów serca.

W jednym z ostatnich badań, którego opis znajduje się w czasopiśmie Experimental Physiology, naukowcy zebrali próbki krwi od 24 zdrowych uczestników w wieku od 44 do 62 lat, którzy również przekazywali informacje o swoich nawykach związanych z czasem i jakością snu. Spośród uczestników dwunastu zgłosiło, że wysypia się średnio 7 - 8,5 godziny na dobę, podczas gdy członkowie drugiej, równie licznej grupy twierdzili, że spali tylko od 5 do 6,8 godzin w ciągu nocy.

Okazało się, że osoby, które spały krócej niż 7 godzin w ciągu nocy, miały zaniżone poziomy we krwi trzech kluczowych miRNA (jednoniciowe cząsteczki RNA, regulujące ekspresję innych genów). Chodzi o: miR-125A, 126 i 146a. Poziomy te były od 40 do 60 proc. niższe niż u osób, które spały przez 7 lub 8 godzin. Naukowcy twierdzą, że te trzy miRNA tłumią ekspresję białek prozapalnych.

Niedostateczna “podaż” miR-125A, miR-126 i miR-146a może skutkować problemami naczyniowymi, stanami zapalnymi, zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób sercowo - naczyniowych, takich jak udar lub atak serca.

Prof. Christopher DeSouza (wraz z zespołem) zauważył także, że u dorosłych mężczyzn, którzy spali mniej niż 6 godzin każdej doby, komórki śródbłonka, tworzące podszewkę naczyń krwionośnych - nie działały prawidłowo. W rezultacie ich naczynia krwionośne nie były w stanie prawidłowo rozszerzać się i kurczyć, aby umożliwić swobodny przepływ krwi do różnych narządów i części ciała. - Taka sytuacja - wyjaśnia prof. DeSouza - stanowi kolejne zagrożenie dla kondycji układu krążenia.

- Dlaczego 7 lub 8 godzin snu wydaje się być magiczną liczbą w utrzymaniu ludzkiego zdrowia jest nadal niejasne i to pomimo naszych usaleń - przyznaje prof. DeSouza. Dodaje on, że prawdopodobnie, człowiek potrzebuje co najmniej 7 godzin snu, aby utrzymać poziomy ważnych regulatorów fizjologicznych, takich jak miRNA.

Obecnie zespół naukowców pracuje nad ustaleniem, czy poprawa nawyków snu może pomóc w przywróceniu odpowiednich poziomów miRNA we krwi.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę