Domowe sposoby wydłużania żywotności maseczek higienicznych

09.07.2020
Maseczki higieniczne zabezpieczają, ale w pewnym stopniu

Pod względem ochrony przed SARS-CoV-2 maski medyczne mogą chronić użytkownika przed większymi kroplami oddechowymi (> 5 μm), jednak mniejsze cząsteczki, takie jak drobiny z łatwością unoszące się w powietrzu (<5 μm) np. pojedyncze cząsteczki wirusa (60-140 nm) są w stanie przejść przez pory w tych maskach.

Maski z filtrem N95
Maski N95 są ciaśniej dopasowane niż maski medyczne i zapewniają wyższy stopień ochrony. Ten rodzaj maski wymaga pewnych umiejętności w użytkowaniu. Standardowe maski N95 są testowane w celu upewnienia się, że filtrują co najmniej 95 proc. cząstek w powietrzu.

Maski N95 są standardową maską stosowana w medycynie w USA. Inne jej międzynarodowe odpowiedniki to KN95 (Chiny), FFP2 (Europa) i P2 (Australia). Chociaż istnieją pewne różnice między N95 a KN95, obie mają zdolność wychwytywania 95 proc. małych cząstek (0,3 mikrona) i zostały zatwierdzone przez FDA (U.S. Food and Drug Administration).

Maski niemedyczne
Zaleca się noszenie masek tekstylnych podczas przebywania w miejscach publicznych - na przykład podczas zakupów - szczególnie na obszarach, gdzie znajduje się znaczna liczba osób.

Health Canada sugeruje, że chociaż maski z tkaniny mogą być użytecznym środkiem ochronnym, nie powinny zastępować fizycznego dystansu i higieny rąk.

Czy maski można dezynfekować i ponownie używać?
W celu maksymalnego wykorzystania masek ochronnych pracownicy opieki zdrowotnej wydłużają ich stosowanie na więcej niż jednego pacjenta - nawet jeśli są to wyroby jednorazowego użytku.

Uwaga jednak, ta praktyka może znacznie zwiększyć ryzyko infekcji z powodu ciągłego dotykania maski, która może ulec zanieczyszczeniu po długim użyciu.

Wielokrotne stosowanie zwiększa ryzyko zanieczyszczenia powierzchni maski wirusem, co może spowodować infekcję, jeśli użytkownik dotknie tych powierzchni, a następnie - twarzy.

Niedawno badano możliwość odkażania i ponownego użycia masek jako metody przedłużania ich okresu używania. Badania naukowe wykazały, że mycie masek w wodzie, dezynfekcja alkoholem, światłem UV lub stosowanie chemikaliów czyszczących mogą znacznie uszkodzić maski i osłabić ich skuteczność.

Ostatnie badania dowiodły, że owijanie masek N95 w ochronne torebki z tworzywa sztucznego, a następnie ich sterylizacja parowa może być skuteczną metodą odkażania.

W innym badaniu przetestowano stosunkowo prostą metodę sterylizacji masek, w której maski medyczne i maski N95 umieszczono w plastikowych torebkach i gotowano na parze na garnku z wrzącą wodą przez pięć minut.

W ten sposób maski pozostały suche, zapewniając ich skuteczność. Naukowcy odkryli całkowitą inaktywację ptasich koronawirusów, które zostały użyte do symulacji zanieczyszczenia.

Podobnie naukowcy zbadali, czy do sterylizacji masek parowych można zastosować urządzenie do gotowania ryżu, porównując to z odkażaniem na sucho. Obróbka parą trwała maksymalnie 15 minut, w tym stosowano 5 minut aktywnego gotowania na parze. Z kolei odkażanie na sucho przeprowadzono w piecu, który polegał na wystawieniu masek na działanie ciepła o temperaturze 100 stopni przez 15 minut.

Naukowcy odkryli, że obróbka parą stanowi lepszą metodę odkażania masek w porównaniu z tzw. suchym ciepłem; poinformowali również, że metoda parowania była bardziej skuteczna niż dekontaminacja promieniami UV.

W badaniu analizowano stopień dezaktywacji patogenów, nie oceniono jednak skuteczności masek po odkażeniu.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę