Endoprotezoplastyka: standardowy zabieg z niestandardowymi rezultatami

04.09.2020
Wymiana stawów staje się standardem (foto: pixabay)

Gdy ból podczas ruchu jest zbyt uciążliwy, a zakres tego ruchu coraz bardziej ograniczony - poważnie zastanowić się trzeba nad endoprotezoplastyką. W wielu przypadkach tylko wymiana stawu może zmniejszyć cierpienie i poprawić mobilność. W ostatnich latach endoprotezoplastyka stawów stała się złotym środkiem ratującym człowieka przed kalectwem.

Oczywiście nie jest tak, że lekarz na dzień dobry zaleca leczenie chirurgiczne. Warto wcześniej spróbować fizjoterapii, farmakoterapii, zadbania o utrzymanie w normie wagi ciała. O ile metody okażą się nieskuteczne, wówczas należy zastanowić się nad zabiegiem.

Endoprotezoplastyka: krok po kroku
Wymiana stawów to operacja polegająca na usunięciu uszkodzonych części stawu i zastąpieniu ich sztucznym stawem lub protezą. Endoproteza, wykonana z hipoalergicznych materiałów (metalu, kompozytów ceramicznych, poliuretanu), odwzoruje budowę stawu i jego funkcje.

Procedura wymiany stawu zajmuje mniej niż dwie godziny, ale powrót do zdrowia może trwać nawet kilka miesięcy.

Główne wskazania do wymiany stawu to:
- ból stawów, który ogranicza codzienne ruchy, głównie chodzenie (wchodzenie czy schodzenie po schodach);
- odkształcenie stawu;
- trwałe zapalenie stawu;
- zły efekt leczenia niechirurgicznego.

Endoprotezoplastyka stawów to typowe leczenie osób starszych. Osoby takie zazwyczaj prezentują zmniejszone zapotrzebowanie na ruch, dlatego w ich przypadku protezy będą dobrze funkcjonować przez 15-20 lat. Czas ten dla młodszych ludzi może być nieco krótszy, a to z uwagi na zdecydowanie wyższą aktywność fizyczną osób w sile wieku. W ich przypadku nie da się wykluczyć operacji rewizyjnej. Ryzyko szybszego zużycia wszczepionych stawów jest także większe, o ile użytkują je osoby z nadmierną masą ciała.

Przygotowanie do wymiany stawu
Przed zabiegiem lekarz ocenia ogólny stan zdrowia pacjenta. Ważne są:
- historia choroby pacjenta (m.in. choroby przewlekłe, alergia na leki);
- leki, które przyjmuje pacjent;
- wyniki badań krwi;
- wyniki RTG lub tomografii komputerowej stawów.

Przeciwwskazaniem do zabiegu są z reguły choroby zapalne. W takim przypadku pacjent powinien otrzymać odpowiednie leczenie i dopiero po jego zakończeniu można rozważyć wymianę stawu.

Kolejne pytanie brzmi: jaki rodzaj znieczulenia należy zastosować. Znieczulenie ogólne oznacza, że pacjent nie będzie miał świadomości podczas zabiegu. Znieczulenie podpajęczynówkowe pozostawia pacjenta przytomnego, ale od pasa w dół nic on nie poczuje. Anestezjolog wybiera rodzaj znieczulenia na podstawie ogólnego stanu zdrowia i preferencji pacjenta.

Jak wygląda wymiana stawu np. kolanowego?
Lekarz wykonuje cięcie chirurgiczne powyżej kolana pacjenta, odsuwając rzepkę i mięśnie. Następnie usuwa uszkodzoną chrząstkę, końce kości udowej i piszczelowej.

Sztuczny staw mocowany jest do kości udowej i piszczeli. Standardowo robi się to używając cementu medycznego i metalowych śrub. Następnie chirurg bada czynność kolana i zszywa ranę.

Operacja trwa ok. dwóch godzin.

Po zabiegu pacjent jest przewożony do specjalnej sali pooperacyjnej, gdzie zespół medyczny monitoruje jego parametry życiowe.

Powrót do zdrowia po operacji
Po operacji pacjent często odczuwa ból, dlatego musi brać środki przeciwbólowe, ale także często leki zapobiegające krzepnięciu krwi (każdy przypadek jest szczegółowo analizowany).

Dzień po zabiegu pacjent zaczyna poruszać nogą, aby ułatwić przepływ krwi do tkanek wokół „nowego” kolana.

Rehabilitant opracowuje indywidualny plan rekonwalescencji, który obejmuje różne ćwiczenia fizyczne. Pacjent z dnia na dzień zwiększa aktywność ruchową. Tydzień później z reguły może poruszać kolanem, asekurując się laską.

Proces rekonwalescencji może trwać kilka miesięcy. Bardzo ważne jest przestrzeganie w tym czasie wszystkich zaleceń lekarza i wykonywanie ćwiczeń fizycznych.

Pacjent z endoprotezą krok po kroku wraca do aktywnego życia. Początkowo będą to spacery, jazda na rowerze. W pierwszym okresie powrotu do normalności trzeba jednak unikać biegania lub skakania.

Zalety wymiany stawu w WMC:
- endoprotezoplastykę stawów wykonują chirurdzy z dużym doświadczeniem;
- chirurdzy używają tylko nowoczesnych typów protez;
- corocznie WMC wykazuje jedne z najlepszych wyników w endoprotezoplastyce stawów;
- ryzyko powikłań pooperacyjnych jest bliskie zeru;
- pacjenci mają zapewniony komfortowy pobyt w szpitalu przed w trakcie i po operacji.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę