Bolą stawy, bo idzie na deszcz? Bzdura!

24.08.2018
Deszcz nie "łamie stawów"

Któż nie słyszał, najczęściej od osób starszych „O idzie na deszcze, bo łamią mnie kości”. Naukowcy z Harvard Medical School postanowili sprawdzić jak to jest z meteopatią w aspekcie obolałych stawów.

Pogląd, że pewne symptomy chorobowe i pogoda idą w parze, utrzymuje się od czasów starożytnych. Hipokrates napominał tych, którzy chcą zrozumieć medycynę, aby obserwowali zmieniające się pory roku i studiowali pojawiające się wiatry i analizowali w jaki sposób pogoda - wpływa na ludzkie zdrowie. Przekonanie to przetrwało do dzisiaj, podsycane przez tak zwane mądrości ludowe i niestety o małej skali badania, które dawały z reguły sprzeczne rezultaty.

Analiza przeprowadzona przez prof. Anupam Jena z Departamentu Polityki Opieki Zdrowotnej Szkoły Medycznej w Harvardzie oparta została na wielkiej liczbie danych. Chodziło o powiązanie przebiegu milionów wizyt lekarskich z rozkładem dziennych opadów z tysięcy stacji meteorologicznych usytuowanych na terenie USA.

- Bez względu na to, jak analizowaliśmy dane, nie widzieliśmy żadnej korelacji między opadem deszczu a wizytami lekarskimi spowodowanymi bólami stawów lub pleców - powiedział prof. Anupam Jena

W badaniu przeanalizowano dokumentację Medicare dotyczącą ponad 11 mln wizyt starszych Amerykanów w gabinetach opieki podstawowej w latach 2008-2012.

Zespół badawczy zadał szereg pytań:

Czy więcej pacjentów szukało uśmierzenia bólów pleców lub bólów stawów, gdy padało lub po okresach deszczowej pogody?

Czy pacjenci, którzy poszli do lekarza z innych powodów, częściej zgłaszali przy okazji  bolące kolana lub plecy w deszczowe dni?

Czy pacjenci częściej zgłaszali objawy artretyzmu, w okresie kilku deszczowych dni z rzędu?

Czy w okresach deszczowej pogody pacjenci z wcześniejszym rozpoznaniem reumatoidalnego zapalenia stawów zgłaszali więcej dolegliwości bólowych?

Odpowiedzi na wszystkie te pytania nie wykazały istotnego związku pomiędzy bólem stawów a deszczową pogodą. 6,35 proc. wizyt w gabinetach zawierało raporty o bólach w dni deszczowe, w porównaniu z 6,39 proc. w dni bezdeszczowe.

- Mieliśmy nadzieję, że przy tej ogromnej liczbie danych, jeśli faktycznie występowałby klinicznie znaczący wzrost bólu towarzyszącego deszczowej pogodzie, to uzyskalibyśmy choćby niewielką, ale zauważalną oznakę tego efektu. W naszych badaniach taka zależność absolutnie nie występowała - twierdzi prof. Anupam Jena.Tłumaczy on powszechne przekonanie, że deszcz oznacza bóle stawów i mięśni - specyfiką ludzkiego mózgu, który zapamiętale odnajduje i zapisuje wzorce.

- Jeśli spodziewasz się, że twoje kolano będzie bolało kiedy pada, a tak się nie stanie - zapominasz o tym fakcie, ale jeśli taka korelacja przypadkowo nastąpi – o całe zło obwiniasz deszcz. Ból to ból, z deszczem lub bez, ale ważne jest, aby wiedzieć, że na poziomie klinicznym nie wydaje się być powiązany z pogodą – uważa badacz.

Współautorami badania byli: Andrew Olenski, absolwent Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Columbia, David Molitor, adiunkt w Instytucie Finansów University Illinois w Urbana-Champaign oraz Nolan Miller i Julian Simon z tego samego uniwersytetu.

***

Masaż ma pozytywny wpływ na pacjentów z ostrym lub przewlekłym bólem. 

Masz problem? Skonsultujemy, doradzimy, pomożemy.

mgr Dorota Ślebioda poniedziałki i czwartki 10.00 - 18.00.

Zapisy, informacje: od pon. do piąt. od 8.00 do 20.00 tel. 608 006 106, 608 006 108, recepcja@wmcenter.pl

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę