Na ratunek pamięci

08.10.2019
Gdy starzeje się pamięć foto pixabay

Zapomniałeś kluczy, szukasz okularów, które spoczywają na twoim czole, zapomniałeś nazwiska osoby, którą od lat znasz? Nie czujesz się starszy, ale zauważasz, że twój mózg nie podąża za codziennymi wyzwaniami? Naukowcy zgadzają się, że może to oznaczać poważny problem.

W badaniu opublikowanym w British Medical Journal stwierdzono, że związany z wiekiem spadek funkcji poznawczych rozpoczyna się znacznie wcześniej, niż uprzednio uważano. Pierwsze tego typu dysfunkcje pojawić się mogą po czterdziestce.

Naukowcy stwierdzili, że acetylocholina, podstawowy neuroprzekaźnik, jest odpowiedzialna za tworzenie nowych połączeń i wzmacnianie ścieżek nerwowych w mózgu. Innymi słowy, dzięki niej umysł jest po prostu bardziej „bystry”.
Acetylocholina wpływa również na czynność serca i przewodu pokarmowego. Leki stymulujące ten neuroprzekaźnik zlecają pacjentom zarówno neurolodzy, jak i okuliści czy interniści.

Utrzymujący się zbyt niski poziom tego neuroprzekaźnika stwarza poważne ryzyko. Okazuje się, że bez odpowiedniego stanu acetylocholiny mózg może się fizycznie skurczyć, a wówczas uszkodzenie byłoby nieodwracalne.

Niektóre osoby w podeszłym wieku wydają się być odporne na spadek poznawczy, zachowują one znakomitą bystrość umysłu.
Naukowcy ustalili, że ten pożądany stan związany jest z wysokim poziomem acetylocholiny. Umysły takich ludzi mają silniejsze i liczniejsze połączenia neuronowe.  Niestety u większości osób dorosłych poziom acetylocholiny zmniejsza się wraz z wiekiem i to gwałtownie po 45 roku życia.

Podobnie jak mięśnie, mózg potrzebuje gimnastyki z tym, że umysłowej. To warunek utrzymania należytej kondycji mentalnej. Tymczasem cywilizacja pozbawia nas niezbędnych ćwiczeń umysłowych. Kalkulator w telefonie, najprostsza droga do celu w telefonie, hasła, adresy w telefonie, daty urodzin i uroczystości rodzinnych – także w telefonie. Od mózgu wymagamy coraz mniej.

Zanim słowo pisane stało się dostępne i niedrogie, historia mówiona była jedynym sposobem na szerzenie kultury wśród ludzi. W rezultacie silna pamięć była istotną częścią codziennego życia. Starożytni greccy poeci recytowali z pamięci całe epickie wiersze o długości tysięcy wersów. Ten rodzaj szczególnego skupienia wymagał optymalnych poziomów acetylocholiny.
Teraz  nasz mózg wyręczany jest przez nowoczesne technologie. Czy jest na to rada? Jest!

Zespół naukowców z certyfikowanego przez GMP (Good Manufacturing Practices) laboratorium w Nowym Jorku zidentyfikował pięć związków, które mogą naturalnie przywrócić optymalny poziom acetylocholiny. Specyfik ten na rynku amerykańskim nazywa się RediMind (wegański, niemodyfikowany genetycznie i bezglutenowy produkt).

W celu sprawdzenia skuteczności produktu, Princeton Consumer Research przeprowadził badanie kliniczne, w którym zastosowano test Międzynarodowej Listy Zakupów. Pamięć uczestników eksperymentu z wykorzystaniem MLZ była badana w różnych odstępach czasu m.in. po dwóch tygodniach i po 30 dniach od rozpoczęcia analizy. MLZ jest znormalizowanym testem pamięci krótkotrwałej, składającym się z listy losowo wybranych artykułów spożywczych, które należy zapamiętać i odtworzyć z pamięci w określonym czasie.

Okazało się, że po dwóch tygodniach uczestnicy przyjmujący RediMind poprawili wynik pamięci o ponad 45 proc. Na zakończenie badania ich wydajność była o ponad 51 proc. lepsza niż u osób otrzymujących placebo.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę