USG ... łagodzi objawy choroby Parkinsona

29.11.2019
USG metodą leczenia foto pixabay

W przypadku pacjentów z niekontrolowanymi ruchami mięśni klinicyści próbują kierować wiązkę ultradźwięków na wzgórze - znajdujący się w mózgu obszar odpowiedzialny m.in. za kontrolę drżenia. Fale, niosące niskie dawki energii, podgrzewają wzgórze i niszczą jego fragmenty.

- Zastosowanie kliniczne tej techniki w chorobach neurologicznych jest absolutną nowością - powiedział autor projektu dr Federico Bruno, radiolog z University of L'Aquila we Włoszech.

Uczony zwrócił uwagę, że terapia, opisywana jako skoncentrowane badanie ultrasonograficzne, uzyskała niespełna trzy lata temu aprobatę amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków jako leczenie kontrolujące drżenie ciała.

Ćwiczenia, leki oraz chirurgiczna stymulacja mózgu nie zawsze przynoszą pożądane rezultaty terapeutyczne. Ta ostatnia metoda niesie dość duże ryzyko komplikacji. Chirurdzy muszą dostać się do czaszki i klatki piersiowej chorego, aby wprowadzić przewody, elektrody i generator impulsów przypominający rozrusznik serca. Kalibracja urządzenia - w celu maksymalizacji redukcji drżenia i zminimalizowania niepożądanych efektów ubocznych może być trudna do zrealizowania. Pacjenci z problemami z sercem i krwawieniami mogą nie kwalifikować się do tego typu zabiegu.

- Skoncentrowane badanie ultrasonograficzne, choć jego skutki są nieodwracalne, wymaga krótszej hospitalizacji i jest dość dobrze tolerowaną procedurą nawet przez pacjentów obciążonych towarzyszącymi schorzeniami - powiedział Bruno.

Naukowiec i jego zespół analizowali stan zdrowia 39 pacjentów (średni wiek 65 lat) przez nieco ponad rok po skoncentrowanym leczeniu ultrasonograficznym.

21 z nich cierpiało na Parkinsona, reszta doświadczała drżenia samoistnego (ET), które może obejmować: dłonie, ręce, nogi, głowę, tułów, a nawet język.

Zdecydowana większość uczestników miała dolegliwości przez ponad dekadę. W żadnym z przypadków nie odnotowano oczekiwanych rezultatów po zastosowaniu standardowego leczenia.

Wszystkie osoby, biorące udział w eksperymentalnym programie, poddano oddziaływaniu badania ultrasonograficznego skoncentrowanego na jednej ze stron wzgórza. Dlaczego jedną? Generowanie ultradźwięków po obu stronach wzgórza może powodować problemy z mową, połykaniem i myśleniem.

Wynik? 37 z 39 pacjentów doświadczyło natychmiastowej i znacznej poprawy, nastąpiła redukcja w drżeniu, utrzymująca się w ciągu następnego roku. Zarówno pacjenci z chorobą Parkinsona, jak i ET zgłaszali znaczną poprawę jakości życia.

Na razie leczenie za pośrednictwem skoncentrowanego USG jest dostępne tylko w kilku specjalistycznych placówkach na całym świecie.

Istnieje wiele badań klinicznych, w których wykorzystywano USG w przypadku występowania innych objawów choroby Parkinsona. Obejmowały one np. dyskinezę i niekontrolowane ruchy mięśni, powodujące kołysanie się całego ciała. USG wdrażano także w leczeniu bólu neuropatycznego, padaczki i zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, a także guzów mózgu. W miarę poprawy technik neuroobrazowania - potencjał wykorzystania ultradźwięków i dostępność tej metody będą rosły.

Prof. Bruno wraz z zespołem przedstawili swoje odkrycia na dorocznym spotkaniu Radiological Society of North America w Chicago w listopadzie 2019 r.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę