Drzemka usprawnia pracę mózgu

09.10.2018
Sen wzmacnia funkcje mózgu / foto: pixabay

Badanie, opublikowane w czasopiśmie Journal of Sleep Research, określiło wpływ krótkich drzemek na zdolność mózgu do przetwarzania „nieświadomych” informacji.

Współczesne technologie pozwalają naukowcom zorientować się, gdzie w mózgu przebiega proces uczenia się, a także w jaki sposób brak snu doprowadza do zakłóceń w neuroplastyczności mózgu (zdolności do reagowania i dostosowywania się do bodźców, które człowiek otrzymuje z otoczenia).

Według badań, które właśnie opublikowano w Journal of Sleep Research, naukowcy są w stanie zlokalizować określone wspomnienia i używając pewnych sygnałów dźwiękowych - wzmocnić je (takie bodźce generowane były podczas snu uczestników badania).

Nowe badanie koncentrowało się na wpływie dziennych drzemek na zdolność mózgu do przetwarzania informacji, których nie jesteśmy świadomi.

Dodatkowo w badaniu oceniono, w jaki sposób drzemki w czasie dnia wpływają na świadome zachowanie i czas reakcji na wybór - to jest szybkość, z jaką mózg przetwarza informacje.

Badania prowadziła Liz Coulthard, starszy wykładowca neurologii w University of Bristol Medical School w Wielkiej Brytanii. Coulthard, wraz ze współpracownikami, dali szesnastu ochotnikom dwa zadania.

W pierwszym (głównym) - naukowcy w szybkim tempie przedstawili uczestnikom informacje, tak aby nie mieli czasu świadomie zarejestrować tych informacji.

W drugim (kontrolnym) uczestnicy odpowiadali na pytania, które konstruowano w zdecydowanie większych odstępach czasu.

Po wykonaniu zadań część uczestników badania już nie spała, a druga grupa wzięła udział w drzemce trwającej 90 minut. Następnie wszyscy ochotnicy ponownie wykonali zadania.

Naukowcy za pomocą elektroencefalogramu zmierzyli aktywność mózgu uczestników zarówno przed, jak i po drzemce. Przeanalizowali także czas reakcji uczestników.

Badanie wykazało, że drzemki zwiększyły szybkość przetwarzania danych zaaplikowanych w zadaniu głównym, ale – uwaga - nie w zadaniu kontrolnym. To zasugerowało naukowcom, że drzemki pomagają przetwarzać w szczególności te informacje, które człowiek uzyskuje niejako nieświadomie.

Nawet krótki okres snu może pomóc w przetwarzaniu informacji, poprawić czas reakcji i potencjalnie wpłynąć na zachowanie po przebudzeniu.

Te odkrycia wzmacniają przekonanie, że dane, które "postrzegamy" nieświadomie, są przetwarzane i układane podczas snu. Jego brak uniemożliwia prawidłowy zapis dostarczanych w „ulotny” sposób informacji.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę