Napój funduje odwodnienie?

22.01.2019

Naukowcy z Uniwersytetu w Buffalo w Nowym Jorku ocenili wpływ napojów bezalkoholowych z kofeiną lub fruktozą na kondycję nerek (wtedy gdy pije się je podczas i po wysiłku fizycznym).

Swoje ustalenia opublikowali  w American Journal of Physiology-Regulatory, Integrative and Comparative Physiology.

Podczas ćwiczeń fizycznych, szczególnie tych realizowanych w wysokich temperaturach, zmniejsza się przepływ krwi przez nerki. Pomaga to regulować ciśnienie krwi i oszczędzać wodę. Jest to normalna reakcja organizmu i nie powoduje negatywnych skutków zdrowotnych.

Jednak zbyt gwałtowny spadek przepływu krwi przez nerki może spowodować ostre uszkodzenie tego narządu (AKI), a to z powodu występującego mniejszego dopływu tlenu do tkanek.

Autorzy badania wyjaśniają, że ich celem było sprawdzenie hipotezy wskazującej na wyższy wskaźnik biomarkerów AKI w przypadku spożywania napojów bezalkoholowych z fruktozą lub kofeiną podczas i po wysiłku w wysokiej temperaturze, w porównaniu z uzupełnianiem płynów wyłącznie wodą.

Po intensywnym treningu ludzie często piją napoje energetyczne. Podobnie czynią ci, którzy wykonują pracę fizyczną w gorącym środowisku. Naukowcy chcieli zrozumieć, czy to zachowanie może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia nerek. Aby to zbadać, zrekrutowali 12 zdrowych, sprawnych fizycznie dorosłych o średnim wieku 24 lat. Uczestnicy eksperymentu przez 30 minut biegali, a następnie przez 15 minut wykonywali trzy zadania, które miały naśladować fizyczną pracę na roli. Po tej 45-minutowej aktywności ochotnicy odpoczywali przez 15 minut. Zespół badawczy zapewnił połowie uczestników 542 g napoju bezalkoholowego o smaku cytrusowym, z wysoką zawartością fruktozy, kofeiny, a pozostałym taką samą objętość czystej wody. Powtarzano ten jednogodzinny cykl cztery razy.

Tydzień później uczestnicy eksperymentu ponownie wykonali 4-godzinne ćwiczenia. Tym razem ci, którzy otrzymywali napój bezalkoholowy w pierwszym badaniu - dostali wodę, i odwrotnie.

Przed, zaraz po i 24 godziny po sesji treningowej naukowcy mierzyli szereg parametrów, w tym: częstość akcji serca, temperaturę ciała, masę ciała i ciśnienie krwi. Badacze analizowali również stężenie kreatyniny we krwi i szybkość filtracji kłębuszkowej (oba są markerami AKI). Zgodnie z oczekiwaniami, wśród uczestników, którzy spożywali napoje z fruktozą lub kofeiną, obecne były oba markery.

Wykazano ponadto, że te osoby, które piły napoje bezalkoholowe były łagodnie odwodnione i miały wyższy poziom wazopresyny - hormonu, który zwiększa ciśnienie krwi.

Autorzy badania zastrzegają, że wymagana będzie dalsza praca - w celu określenia długotrwałych skutków konsumpcji napojów bezalkoholowych podczas ćwiczeń w upale.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę