Gen opalania na półkach sklepowych?

19.08.2018
Nowa era opalania na zdrowie / foto pixabay

Mówimy o milionach ludzi, którzy dzięki pracom naukowców z Bostonu przestaliby korzystać z łóżek opalających i w znaczący sposób ograniczyliby pobyt na plażach. Może to być przełom w walce z rakiem skóry - uważa Jerod Stapleton, naukowiec zajmujący się w Rutgers Cancer Institute of New Jersey (New Brunswick) badaniami nad wpływem solariów na zdrowie osób korzystających z kąpieli UV.

W badaniach naukowcy skoncentrowali się na genie MC1R (melanokortyna-1). Jest to receptor wpływający na produkcję melaniny, która odpowiada za pigmentację skóry i pośrednio za ochronę przed promieniami UV.

David Fisher, dermatolog z Massachusetts General Hospital w Bostonie, twierdzi, że mógłby pomóc ludziom w opalaniu się poprzez znalezienie sposobu na stymulację ścieżki wytwarzania melaniny. Gen MC1R koduje receptor, który znajduje się na powierzchni komórek skóry zwanych melanocytami (komórki pigmentowe wytwarzające melaninę w procesie melanogenezy). Pigmenty pomagają chronić komórki skóry przed promieniowaniem UV.

Pierwszy krok został zrobiony naukowcy do badań wykorzystywali myszy. David Fisher wspólnie z chemikiem (Nathanael Gray z Dana-Farber Cancer Institute w Bostonie) opracował związek, u którego podstaw znajduje się kinaza białka aktywowanego solą (SIK). Po siedmiu dniach codziennego aplikowania specyfiku, skóra myszy stawała się “opalona” - relacjonuje Fishers. Opalenizna była jednak odwracalna, a kolor skóry gryzoni powracał do normy w ciągu ok. 2 tygodni po zaprzestaniu stosowania specyfiku.

- Pod mikroskopem opalenizna, wytwarzana przez związek, wygląda jak naturalna - mówi Fisher i dodaje, że tak nie jest w przypadku produktów opalających, które są barwnikami po prostu brudzącymi martwe komórki skóry i nie zapewniającymi ochrony przed promieniowaniem UV.

Fisher podkreśla jednak, że nowy związek nie zastąpi ochrony przeciwsłonecznej. - Związek przyspiesza produkcję melaniny i powinien działać na wszystkich typach skóry, ale może okazać się najbardziej przydatny dla osób o jasnej karnacji, u których istnieje największe ryzyko zachorowania na raka skóry - mówi. Fisher, poszukujący obecnie współpracowników do testowania związku w warunkach klinicznych.

Jak wiadomo z badań prowadzonych w Beth Israel Deaconess Medical Center (BIDMC), osoby z dwoma kopiami genu MC1R mają rudy kolor włosów, dużo piegów oraz jasną karnację skóry. Osoby takie są zdecydowanie bardziej narażone na raka skóry.

Być może nowy związek trafi na półki sklepowe. Eksperci zalecają jednak ostrożność. - Obawiam się, że te cząsteczki mogą dawać ludziom fałszywe poczucie bezpieczeństwa - mówi Jennifer Herrmann, chirurg dermatolog w Moy-Fincher-Chipps Facial Plastics & Dermatology w Beverly Hills w Kalifornii, która studiowała stosowanie produktów przyspieszających opalanie. - Opalona skóra, może nie zapewnić należytej ochrony, nadal należy stosować filtr przeciwsłoneczny o niskim SPF – dodaje Jennifer Herrmann.

***

Niezależnie czy problemy się ujawniły, czy są dla pacjenta niewiadomą, warto zbadać stan skóry i to nie tylko ze względu na potencjalne niebezpieczeństwo związane z urzekającymi promieniami gorącego słońca. Tym bardziej, że współpracę z Warsaw Medical Center rozpoczęła Beata Mitręga – Korab uznany specjalista chirurgii onkologicznej i otolaryngologii. Trudno znaleźć lekarza o takim doświadczeniu w diagnostyce i leczeniu chorobowych zmian skóry.

Beata Mitręga – Korab specjalizuje się w leczeniu chirurgicznym:
- nowotworów skóry,
- guzów ślinianek,
- znamion,
- brodawek,
- włókniaków,
- naczyniaków.

Z sukcesami realizuje diagnostykę chirurgiczną powiększonych węzłów chłonnych.

Związana z Kliniką Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaka Centrum Onkologii w Warszawie, (wcześniej z Kliniką Nowotworów Głowy i Szyi tegoż Centrum).

Beata Mitręga – Korab należała do kadry Centralnego Szpitala Klinicznego Akademii Medycznej w Warszawie a następnie Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego przy ul. Niekłańskiej. Członek Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę