Płodność po terapii przy nowotworze jądra

25.02.2019
Plemniki a onkoterapia foto pixabay

Nie ma istotnego klinicznie ujemnego długotrwałego wpływu na liczbę plemników lub ich stężenie, niezależnie od rodzaju podawanego pooperacyjnego leczenia związanego z rakiem jąder - twierdzą uczeni.

Do takich wniosków doszła Kristina Weibring (Karolinska University Hospital w Sztokholmie), która twierdzi, że odkrycie powinno dostarczyć pewności pacjentom z nowotworami jąder, którzy chcą w pewnym momencie mieć dzieci, ale obawiają się, że ich leczenie spowoduje niepłodność.

Rak jądra jest najczęstszą postacią nowotworu raka dotykającą mężczyzn w wieku od 15 do 40 lat. Po zdiagnozowaniu, pacjenci przechodzą procedurę zwaną orchidektomią - chirurgiczne usunięcie zajętego jądra. W celu zmniejszenia ryzyka nawrotu, pacjenci przechodzą następnie chemioterapię lub radioterapię.

Klinicyści już wiedzą, że wśród mężczyzn z bardziej zaawansowanym rakiem, kilka rund chemioterapii lub radioterapii wysokodawkowej może zmniejszyć liczbę plemników, ale nie było jasne. Czy pojedyncza runda któregokolwiek leczenia spowoduje podobny problem u mężczyzn z wczesnym stadium choroby?

182 uczestników (w wieku od 18 do 50 lat) z wczesnym stadium raka jąder po poddaniu się orchidektomii - otrzymywało radioterapię lub jedną rundę chemioterapii.

Po operacji ochotnicy dostarczyli próbki plemników przed poddaniem się dalszemu leczeniu, a następnie po 6, 12, 24, 36 i 60 miesiącach od zakończenia terapii.

Wykazano, że leczenie jednym cyklem pooperacyjnej chemioterapii znacznie zmniejsza ryzyko nawrotu choroby bez wpływu na kondycje plemników. Komentujący badanie, redaktor naczelny "Annals of Oncology", Fabrice André, mówi, że odkrycie daje nadzieję tysiącom pacjentów na całym świecie, ale ważne jest, aby pamiętać, że są to wstępne ustalenia i będą wymagać dalszej weryfikacji: Następnym krokiem będzie ustalenie, jak przewidzieć toksyczne działanie na liczbę plemników różnych schematów chemioterapii.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę