Rehabilitacja po udarze z elektrycznymi impulsami

15.10.2018
Rehabilitacja ze stymulacją nerwu

Dr Jane Wigginton z Texas Biomedical Device Center (TxBDC) w Dallas kierowała badaniem klinicznym, w którym uczestniczyło 17 osób po udarze z wszczepionymi diodami stymulującymi nerw błędny. Rezultat był wielce obiecujący.

- Udar jest zbyt powszechny i zbyt wyniszczający, abyśmy tolerowali status quo - powiedziała J. Wigginton. - Pacjenci potrzebują dobrego rozwiązania, aby mogli wrócić do pełni życia - dodała.

Udar występuje, gdy przepływ krwi do mózgu zostaje przerwany z powodu zablokowania lub pęknięcia naczynia krwionośnego. Na ruchomość kończyny może wpływać występujące wówczas uszkodzenie komórek nerwowych. Takie formy urazu mózgu rehabilitowane są często poprzez powtarzane ćwiczenia (ruch dotkniętej kończyny w celu odzyskania przez pacjenta umiejętności motorycznych).

Naukowcy związani z TxBDC opracowali technikę rekonwalescencji, która łączy terapię ruchową z precyzyjnie określoną czasową stymulacją nerwu błędnego (VNS) - bodźcem elektrycznym za pośrednictwem urządzenia wszczepionego w nerw w okolicy szyi.

- Wybraliśmy projekt, skracający długoterminową opiekę i przywracający jakość życia pacjentom, dla których było to dotychczas niemożliwe - powiedział dr Michael Kilgard szef programów naukowych w TxBDC, który nie był bezpośrednio zaangażowany w badanie kliniczne. - Wyniki te pokazują, że nasza metoda ma ogromny potencjał, jesteśmy podekscytowani tym, co możemy dać milionom pacjentów po udarach na całym świecie – dodał naukowiec.

Nerw błędny kontroluje przywspółczulny układ nerwowy, nadzorując wiele nieświadomych funkcji organizmu, takich jak krążenie i trawienie. Stymulacja tego nerwu wspiera neuroplastyczność (zdolność tkanki nerwowej do tworzenia nowych połączeń, mających na celu ich reorganizację, adaptację i samonaprawę) odpowiada też za procesy zapamiętywania.

Każda, uczestnicząca w  badaniu osoba przeszła udar mózgu, w okresie od czterech miesięcy do pięciu lat przed eksperymentem. Po wszczepieniu urządzenia VNS badani przechodzili sześciotygodniową rehabilitację w warunkach klinicznych, a następnie kontynuowali program ćwiczeń po powrocie do domów. Połowa uczestników była stymulowana VNS, podczas gdy u pozostałych VNS pełnił jedynie funkcje kontrolne. Stan wszystkich był oceniany zarówno w jeden dzień, jak i po 30 oraz 90 dniach po leczeniu za pomocą powszechnie stosowanego, specyficznego dla udaru, pomiaru upośledzenia sprawności. W badaniu ani badacze, ani badani nie wiedzieli, kto był stymulowany VNS, a kto nie.

Eksperyment wykazał, że zastosowana technika jest bezpieczna. Naukowcy stwierdzili, iż osoby poddane działaniu aktywnego VNS uzyskiwały ponad dwukrotnie lepsze wyniki niż inni poddani tylko konwencjonalnej rehabilitacji. - To droga do bardziej rozległych badań klinicznych, powiedział Kilgard. Do kolejnych są już rekrutowani ochotnicy z Dallas.

***

Co leczymy:
- stany po urazach kończyn i kręgosłupa
- zmiany zwyrodnieniowe stawów
- zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa
- rehabilitacja po zabiegach ortopedycznych szczególnie po endoprotezach
- obrzęki limfatyczne
- zmiany w okolicy stawu żuchwowo-skroniowego
- mięśniobóle i nerwobóle
- cellulit

Jakie zabiegi stosujemy:
- terapia indywidualna
- masaż leczniczy
- laseroterapia - laser wysokoenergetyczny
- fala uderzeniowa
- akupunktura
- kinezjotaping (plastrowanie dynamiczne)

Masz problem? Skonsultujemy, doradzimy, pomożemy

mgr Dorota Ślebioda 

Zapisy, informacje: od pon. do piąt. od 8.00 do 20.00 tel. 608 006 106, 608 006 108, recepcja@wmcenter.pl

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę