Spodziectwo - wiele czynników wpływających na ryzyko schorzenia

27.06.2019
Spodziectwo wiele wątków

Naukowcy dołączają coraz to nowe wątki, które mogą mieć wpływ na to, że niektóre dzieci rodzą się z wadami narządów płciowych.

Od dość dawna wiemy, że jądra płodu muszą wydzielać testosteron, aby penis mógł prawidłowo tworzyć się w łonie matki. Dokładnie chodzi o 5α-dihydrotestosteron (DHT) – aktywną formę testosteronu, odpowiedzialną za większość efektów jego działania. Rozwój embrionalny narządów płciowych zewnętrznych zależny jest właśnie od poziomu 5α-dihydrotestosteronu. U mężczyzn jest on niezbędny, aby nastąpiła transformacja guzka płciowego w prącie i rozpoczął się proces tworzenia moszny.

Międzynarodowy zespół naukowców przedstawił kolejne dowody wskazujące na inne elementy układanki. Uczeni, opierając się na badaniach, zapewniają, że ma miejsce także inny proces, który również stymuluje DHT i wspiera tworzenie się męskich narządów płciowych niezależnie od jąder.

Specjaliści wskazali w czasopiśmie PLoS Biology na androsteron (męski hormon płciowy), który może być z różną intensywnością przekształcany w DHT.

Podstawą analizy były próbki pobrane od 42 płodów płci męskiej oraz 16 płodów żeńskich w drugim trymestrze ciąży, a więc w czasie ważnym w tworzeniu się genitaliów. Oceniano również płodową wątrobę i łożysko. Określono hormony sterydowe obecne w tkance i osoczu płodowym i analizowano ekspresję genów w tkankach, które pomagają w syntezie hormonów.

Spośród androgenów (w tym testosteronu i androstendionu) to właśnie androstendionu ma ważne zadanie w procesie rozwoju płodu - piszą autorzy badania. Jak wiadomo poziom androstendionu jest istotnie niższy u embrionów żeńskich.

Współautorzy badań, prof. Paul Fowler, dyrektor Instytutu Nauk Medycznych Uniwersytetu w Aberdeen i dr Michelle Bellingham z Uniwersytetu w Glasgow, wykładowczyni w Instytucie Zdrowia Zwierząt, Różnorodności Biologicznej i Medycyny Porównawczej, stwierdzili we wspólnym oświadczeniu: nasze wyniki pokazują, że maskulinizacja płodu męskiego zależy nie tylko od działania jąder, ale także od wpływu, jakie mają na kształtowanie się zewnętrznych narządów płciowych inne tkanki - zwłaszcza łożysko matki. Zaburzenia, związane z niewydolnością łożyska, mogą prowadzić do spodziectwa i innych nieprawidłowości wzrostu męskich zewnętrznych narządów płciowych.

Naukowcy nie są pewni, jakie czynniki powodują aberacje skutkujące spodziectwem, ani dlaczego coraz więcej dzieci rodzi się z tą wadą. Badanie opisane w PLoS Biology może przybliżyć nas do odpowiedzi na to pytanie, szczególnie gdy dostępne są coraz bardziej precyzyjne techniki, pozwalające na określenie nieprawidłowości płodowych we wczesnym etapie ciąży, do których należy bezpieczne obrazowanie płodu 3D.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę