Witamina D wspiera mózg

26.02.2019
Witamina D współgra z mózgiem foto pixabay

Niedobór witaminy D wpływa negatywnie na funkcjonowanie mózgu. To odkrycie może pomóc w rozwoju nowych terapii neurologicznych.

Badania sugerują, że niewystarczająca ilość witaminy D może osłabiać funkcjonowanie układu odpornościowego, zwiększać ryzyko wzrostu nadciśnienia i rozregulować wydzielanie insuliny u osób z cukrzycą typu 2.

Ostatnie badania potwierdziły, że może istnieć związek między niedoborem witaminy D a wyższym ryzykiem wystąpienia schizofrenii. Inne analizy wykazały, że niedobór witaminy D skutkuje gorszymi rezultatami testów kognitywnych. Naukowcy odkryli również, że mózgi ludzi, którzy doznali nagłego zatrzymania krążenia, u których zdiagnozowano niski poziom witaminy D - mają mniejsze szanse na odzyskanie pełnej sprawności umysłowej.

Badaniami tymi kierował Thomas Burne, profesor na University of Queensland Brain Institute w St. Lucia w Australii.

Prof. Thomas Burne wyjaśnia: ponad miliard ludzi na całym świecie cierpi na niedobór witaminy D, a istnieje ugruntowany związek pomiędzy niedoborem witaminy D a zaburzoną funkcją poznawczą.

- Niestety, nie wiadomo dokładnie w jaki sposób witamina D wpływa na strukturę i funkcje mózgu, więc nie jest jasne, dlaczego jej niedobór powoduje problemy - komentuje Thomas Burne.

Zespół prof. Burne testował zachowanie zdrowych dorosłych myszy, których organizm przez 20 tygodni pozbawiony został wszelkich źródeł witaminy D.

Testy kognitywne wykazały, że myszy, którym brakowało witaminy D, gorzej uczyły się nowych rzeczy i słabiej zapamiętywały w porównaniu z gryzoniami w grupie kontrolnej.

Skany mózgów zwierząt pozbawionych witaminy D wykazały zmniejszenie tak zwanych sieci okołonerwowych w hipokampie - w obszarze mózgu, który odpowiada za procesy pamięciowe. W hipokampie zaobserwowano znaczne zmniejszenie zarówno liczby, jak i siły połączeń między neuronami.

- Sieci okołonerwowe działają jak "rusztowanie" w mózgu, tworząc silną, wspierającą siatkę wokół pewnej grupy neuronów, a dzięki temu stabilizują kontakty, które te komórki łączą z innymi neuronami - wyjaśnia Burne.

Chociaż badanie nie określiło tego mechanizmu w sposób zdecydowany, naukowcy uważają, że niedobór witaminy D sprawia, iż ​​sieci okołonerwowe są bardziej podatne na degradujące działanie enzymów.

- Neurony w hipokampie tracą wspierający szkielet, mają zatem problemy z utrzymaniem połączeń, a to ostatecznie prowadzi do utraty funkcji poznawczych - mówi Burne.

Upośledzenie funkcji mózgu w hipokampie może przyczynić się do niektórych objawów schizofrenii, takich jak utrata pamięci i zaburzenia poznawcze.

- Następnym krokiem będzie przetestowanie nowej hipotezy na temat związku między niedoborem witaminy D, sieciami a poznaniem - mówi Burne. Badacz ma nadzieję na terapeutyczne efekty ustaleń pracy swojego zespołu.

- Burne i jego koledzy opublikowali swoje odkrycia w czasopiśmie Trends in Neurosciences.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę