Leki na przeziębienie: alert dla sercowców

25.01.2019
Sercowcy ostrożnie z lekami na przeziębienie foto pixabay

Niektóre z najczęściej stosowanych specyfików w leczeniu przeziębienia i grypy mogą wpływać na zwiększenie ryzyka wystąpienia incydentu sercowo-naczyniowego - ostrzegają eksperci. Uważać powinny szczególnie osoby z grupy wysokiego ryzyka (zagrożone zawałem serca lub udarem).

Leki dostępne bez recepty najczęściej stosowane są w celu: złagodzenia bólu, obniżenia stanu podgorączkowego, udrożnienia zablokowanego nosa, a więc objawów towarzyszących grypie lub sezonowemu przeziębieniu. Do takich specyfików należą niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) na przykład ibuprofen i leki zmniejszające przekrwienie (pseudoefedryna i fenylefryna).

Środki te są zwykle bezpieczne, pod warunkiem przestrzegania zalecanych dawek. Specjaliści z American Heart Association (AHA) ostrzegają jednak, że mogą pogorszyć stan układu sercowo-naczyniowego u osób z grupy wysokiego ryzyka.

- Osoby z niekontrolowanym nadciśnieniem lub chorobami serca powinny unikać przyjmowania doustnych leków zmniejszających przekrwienie - ostrzega Sondra DePalma z PinnacleHealth CardioVascular Institute w UPMC Pinnacle w Harrisburg (Pensylwania).

Zgodnie z wytycznymi AHA oraz American College of Cardiology (ACC) zarówno NLPZ, jak i leki zmniejszające przekrwienie mogą prowadzić do podwyższenia ciśnienia krwi w organizmie. Obkurczenie naczyń krwionośnych w nosie pomaga zmniejszyć stan zapalny, ale jednocześnie powoduje zwiększenie ciśnienia w krwiobiegu.

- O ile masz wysokie ciśnienie krwi lub chorobę serca, ostatnią rzeczą, jakiej potrzebujesz, jest zwężenie naczyń krwionośnych. Może to pogorszyć stan choroby - zauważa prof. Erin Michos, zastępczyni dyrektora profilaktyki chorób kardiologicznych w Johns Hopkins Ciccarone Center for the Prevention of Heart Disease w Baltimore.

Spostrzeżenie to potwierdza badanie, którego wyniki opublikowano w Journal of Infectious Diseases. Uczestniczyło w nim 9 793 osoby, które poddały się leczeniu infekcji dróg oddechowych i w tym samym czasie trafiły do szpitala z podejrzeniem ataku serca.

Biorący udział w badaniu kohortowym mieli średnio 72 lata, kiedy doświadczyli zawału, a u wielu zdiagnozowano wcześniej występujące czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego, takie jak wysokie ciśnienie krwi lub cukrzyca.

Okazało się, że hospitalizowano z powodu problemów z układem krążenia trzykrotnie więcej pacjentów, biorących NLPZ, niż tych, którzy nie przyjmowali tego typu leków podczas walki z infekcją.

Zmniejszenie niebezpieczeństwa ryzyka jest według prof. Erin Michos możliwe dzięki oszczędnemu stosowaniu NLPZ i leków obkurczających błonę śluzową lub wyborowi alternatywnego rozwiązania tam, gdzie to możliwe, na przykład wprowadzenie leków przeciwhistaminowych.

- Istnieją równie skuteczne terapie, które są mniej ryzykowne i zdecydowanie powinny być wypróbowane jako pierwsze - zauważa Sondra DePalma.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę